| anonim_4396 a întrebat:

Referitor la declarația pe propria răspundere, eu sunt obligat s-o am la mine completată, mă oprește autoritatea de control, i-o arat, mi-o fotografiază sau nu, mă legitimez cu cartea de identitate, plec cu declarația în buzunar. Care este rostul acestui petec de hârtie atâta timp cât aceasta rămâne la mine, nu mi-o reține nimeni, nu puteam să-i expun verbal polițistului acele informații, decât să port grija unei hârtii, deci, scuzați-mă, dar vreau să înțeleg, unde e raționamentul. Hai că oricum stăm acasă, mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| AlexMh a răspuns:

Pai in principiu ar cam trebui sa ti-o retina sau macar sa ii faca o poza. Asa isi pot da seama de numarul de persoane controlate si oprite pe strada, iar daca exista vreun fals si esti infectat/infectezi pe cineva, au o gestiune si iti pot urmari traseul declarat pentru a putea face investigatii pe unde s-a mai raspandit. Cam asta ar trebui sa fie rationamentul in opinia mea. Daca nu fac asta, sunt niste incuiati si iresponsabili.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este simplu: pe bucata aia de hartie scrii numele tau corect, adresa, data zilei respective si orele intre care iesi afara, pentru un anume motiv.
Daca ai mentionat in hartie ca isi sa mergi la farmacie de la 10 la 11 dimineata si este 11.30 deja, Politia iti da amenda, pentru ca ai avut peste 1 ora si nu ai depasit timpul alocat.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Mneața, atunci ce mă oprește să circul cu un teanc de declarații pe propria răspundere, (însemnate în colț cumva) și după caz, loc, interval orar, în cazul unui control s-o scot la interval pe cea potrivită? Ce ziceți? Continui să stau în casă!

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te opreste nimeni, doar risti sa fii prins cu hartiile la tine si sa primesti amenda.
Dar cel mai mare risc la care te supui cu iresponsabilitate si insconstienta, este riscul sa te contaminezi si sa-ti contaminezi parintii si bunicii pe care-i vizitezi, omorandu-i.
Asadar, nu pacalesti pe nimeni, ca nu-i de riscat asa ceva, deoarece pretul pe care-l platesti in final, este moartea cuiva drag.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Simplu. Tu zici ca te duci la mega image si ei te găsesc la Kaufland ul de la 3 km te au prins. Verbal le zici ce vrea cucu rau, asa pe foaie au dovada

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E interesant ce spui tu. Dacă ai scris-o acasă, este un fel de a te verifica dacă ești sincer sau nu.
Te oprește,. Zice. Dă hârtia încoace. Ia spunem unde mergi totuși, Tu trebuie să repeți ce scrie pe hârtie, să nu greșesti. Apoi te poate verifica. Ai spus că mergi la serviciu. Dă-mi numărul de acolo să verific. Sună acolo. De acolo răspunde că nu te cunoaște. Ei acum se schimbă treaba. Scoate chitanțierul de amenzi. Cam acesta poate fi motivul acelei declarații. Să îți asumi în scris responsabilitatea a ceea ce faci.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca esti major, ar trebui sa faci diferenta intre o promisiune/vorba, si o declaratie pe proprie raspundere.
Acea declaratie limiteaza tipul activitatilor pentru care se permite iesitul in spatiul public, si poate fi folosita impotriva ta, daca incalci ordinul militar sub care ne aflam cu totii in perioada asta.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ideea e să-ți limiteze ieșirile, de aia scrii acolo unde te duci și cu ce treabă, dacă tu treci că mergi la magazinul din colț și ei te găsesc în cealaltă parte a orașului, foarte departe de adresa ta și de locul în care ai menționat că te deplasezi, crezi că scapi fără amendă?
De ce să ți-o ia, ce să facă cu ea, să le dai amintire s-o pună în ramă? Să faci doi pași și să ai ghinionul să dai de alt polițist și să nu ai ce să-i prezinți?
Las că-i bună, se gândesc unii de două ori înainte să iasă din casă acum.

| alexalexandrusincerul a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu poti sa stai numai in casa...probabil de aia au si pus motivul cu sportul individual, important este sa fie langa casa si sa nu ne apropiem de nimeni.Gandeste te la unul care este invatat sa faca zilnic miscare si cat rau ii face organismului o schimbare brusca. Sper sa nu tina mult, daca ar tine inca 2 luni, organismul ar avea de suferit efectiv numai in casa.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Inventezi ceva pe moment ca sa iesi cu fundul curat.
Cu hartia la tine, daca esti prins ca faci altceva decat ai declarat anterior ca urmeaza sa faci, e sigur ca esti eligibil de amenda.

| FreddieM a răspuns:

Tu gândești așa pentru ca ești corect. Aceasta declarație te constrânge sa respecți legea. Dacă ești oprit în afara traseului, ai incurcat-o. Pentru mine are logica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Are valoare le-ga-lăăăă.
Trebuie să lua-ți în con-si-de-ra-reee că ieșirea din casă pe motive diferite de cele de necesitate pri-ma-răăăă nu suuunt admi-seeee, și se sancționează pe-na-lââââ.
Deeeșteeepțî-looooor