| Mirel4412 a întrebat:

Am si eu o nelamurire... Care e faza cu "declaratia pe propria raspundere", adica daca o ai nu te mai imbolnavesti sau care e rostul ei?

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Să mai limiteze proștii care se plimbă aiurea pe afară și răspândesc în stânga și-n dreapta virusu sau îl iau de la alți proști care se plimbă aiurea. Greu era să-ți dai seama.

| cfrtobias a răspuns (pentru Adry05):

Pai el merge fara, normal ca e greu sa isi dea seama laughing

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Declaratia pe propria raspundere face fix ceea ce ii zice numele si anume e dovada scrisa sibsub semnatura ca tu ieși din casa doar pentru urgente

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Rostul ei e să te facă să te gândești de două ori înainte să ieși din casă dacă chiar ai nevoie urgentă să faci asta.

| JicaContra a răspuns:

Da, daca o ai nu te mai imbolnavesti la... buzunar
adica nu mai platesti amenzi

| danutzu96 a răspuns:

Ca sa stie nenea cu cascheta si baston unde te duci. Teoretic, conform declaratiei ai voie sa iesi din casa NUMAI daca motivul se incadreaza in motivele din declaratie. in rest stai in casa.

| AnastasiaK a răspuns:

Rostul e sa te tina in casa cu exceptia situatiilor prevazute acolo. Iar asa, cu declaratia deja completata, unde ai obligatia sa scrii locul deplasarii, nu prea iti permiti sa mergi in alta parte fata de unei ai zis ca risti amenda. Fara declaratie in schimb, aveai posibilitatea sa iesi la plimbare pe unde voiai, iar daca erai luat la intrebari, puteai sa zici ca e cineva in varsta intr-un bloc din apropiere caruia i-ai dus mancare sau nu stiu, gaseai o scuza plauzibila.

Nu sunt nici eu 100% de acord cu declaratia, dar inutila nu e.

| Digikey a răspuns:

Cred ca esti singurul care n-a inteles.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are valoare legală, retyy. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Mogiojojo a răspuns:

Ai trait intr-o scoica pana astazi?