| dny133 a întrebat:

Restituire permis conducere - amenda administrativa

Buna ziua,

In martie 2011 am condus sub influenta bauturilor alcoolice si am fost depistat avand 0, 41 in aerul expirat si ulterior dupa probele biologice 0.85 in sange. In noiembrie 2011 am fost achitat si am primit amenda administrativa 1000 ron. Care sunt pasii care trebuie urmat pentru restituirea permisului? Am fost la judecatorie pentru ca nu am primit nici o hartie acasa in ceea ce priveste hotararea si eu am aflat de pe portalul judecatoriei decizia. Aici mi s a spus ca trebuie sa platesc 2 timbre si sa legalizez rezolutia dupa care tb sa platesc amenda si p urma sa mi ridic permisu cu chitantele respective. Este corect? Pt ca mie doamna de acolo nu mi s a parut fiind prea sigura de ceea ce spune.

O zi buna!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In situatia ta sunt aplicabile prevederile art.106 din OUG 195/2002 (Codul rutier), cu modificarile ulterioare, citez:
" ART. 106
(1) Pana la expirarea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, conducatorul de autovehicul si tramvai trebuie sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in evidenta, pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie, dupa cum urmeaza:
a) cand permisul de conducere i-a fost retinut pentru conducerea sub influenta bauturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depasirea sau trecerea la culoarea rosie a semaforului, daca prin aceasta s-a produs un accident de circulatie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
b) cand fapta a fost urmarita ca infractiune prevazuta de prezenta ordonanta de urgenta, iar instanta de judecata sau procurorul a dispus inlocuirea raspunderii penale cu una dintre sanctiunile cu caracter administrativ prevazute la art. 91 din Codul penal;
c) cand a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, conform art. 104.
(2) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie se prelungeste cu 30 de zile, daca titularul permisului de conducere nu promoveaza testul de cunoastere a regulilor de circulatie, in situatiile prevazute la alin. (1) lit. a) si b), sau nu se prezinta la serviciul politiei rutiere pentru sustinerea verificarii cunoasterii regulilor de circulatie."
Situatia ta se incadreaza la lit.b). Asa fiind cere o copie de pe dispozitivul hotararii, plateste amenda si apoi du-te cat mai repede si sustine testul si sa-l promovezi si o sa-ti primesti imediat permisul. Succes si numai bine!