| prodan90 a întrebat:

Rog sa raspunda doar cineva care chiar se pricepe sau a mai trecut prin asta,fara misto-uri va rog, Multumesc.
1.In baza art. 91-92 c.pn.suspenda executarea pedepsei sub supraveghere pe durata de 3 ani.
2.In baza art. 93 alin.(2) pe durata termenului de supraveghere inculpatul va presta 90 de zile de munca neremunerata in folosul comuntatii
3.In baza art. 274 C. pr. pen. obliga inculpatul la plata catre stat a sumei de (aici scrie suma)nu vreau sa o fac publica, reprezentand cheltuieli judiciare.
Trebuie sa execut 3 luni de munca in folosul comunitatii pe parcursul termenului de supraveghere care este de 3 ani,intrebarea e, cand va incepe? astept? ma anunta ei? execut toate cele 90 de zile anul asta? la anul? zice ca in timpul perioadei de supraveghere care dureaza 3 ani? cand? Cealalta intrebare e,unde platesc acele cheltuieli judiciare? zice ca, catre stat dar unde? la trezorerie? Am 3 luni la dispozitie parca asa scria pe google cand am dat o cautare, Multumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Munca in folosul comunitatii se executa la solicitarea primariei de domiciliu. Nu conteaza termenul in care o faci, la limita poate sa fie intr-o singura perioada, incepand de la ramanerea definitiva a hotararii de condamnare si pana la implinirea termenului de 3 ani.
2.Cheltuielile judiciare le platesti la Trezorerie sau administratia financiara a localitatii de domiciliu, in termen maxim de 3 luni.