| Andrei7520152 a întrebat:

Sa presupunem ca un ins viteaz imi sparge casa la unu dimineata. E inarmat cu o arma alba, vrea sa-mi fure banii/bunurile si probabil m'ar capsa la prima ocazie. Daca eu i-l impusc mortal cat timp el, infractorul inarmat mi-e in casa si e pregatit sa-mi dea in cap, pot fi trimis in puscarie? Cum si cine decide daca omorul a fost savarsit in legitima aparare?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti fi trimis, ar putea fi socotit un caz de depasire a limitelor legitimei aparari. In orice caz hotararea, daca a fost ori nu legitima aparare, o ia instanta de judecata, in baza probelor administrate la dosar. Numai bine!

| ExistaMosCraciun a răspuns (pentru Ioandelasal):

Doamne, ce tampenie de lege. Pai daca ala intra noaptea in casa la mine, sunt ferm convinsa ca vrea sa imi faca ceva rau, nicidecum un ceai. Si atunci, in timpul ala si asa limitat, trebuie sa imi calculez daca depasesc limita legitimei aparari... Teoretic, pentru victima, optiunile sunt doua, fie ajunge in mormant ( sau la spital ), fie la puscarie. Ca stiu ca legea prevede ca trebuie sa te aperi cu o arma, maxim la fel cu cea a agresorului, asa era, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru ExistaMosCraciun):

Nu se specifica egalitatea de arme. Se considera doar ca s-au depasit limitele legitimei aparari atunci cand riposta este vadit disproportionata fata de atac. In cazul expus la aceasta postare agresorul nu trebuia sa fie ucis, era destul sa fie pus in imposibilitate de a ataca, fie prin amenintarea cu arma, fie tragand in mana cu cutitul ori in alta parte a corpului, unde rana sa nu fie mortala. Numai bine!

| Omulrational a răspuns:

Dupa cate stiu eu despre legislatia romana, da poti fi trimis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa cum spune si Ioandelasal, instanta de judecata in baza probelor obtinute la dosar.Se deschide si o ancheta pentru ca tu poti aduce o persoana in casa si apoi sa-i tragi un glont in cap.Eu nu am incredere in anchete si justitie, cine stie poate in dimineata cand s-a inaintat dosarul meu era cafeaua amara sau a ramas unu fara tigari ceea ce poate influenta deciziile, daca ii trag un glont in cap, il ingrop direct in spatele casei sau il arunc in Dunare!batting eyelashes

| Barney a răspuns:

Cel mai probabil un procuror decide daca a fost legal sau nu, dar eu as spune mai bine sa incerci sa-l impusti in picior, sau in alt loc unde nu este mortal si dupa sa-l dezarmezi (usor de zis).

| Andrei7520152 explică (pentru Barney):

big grin cam da. cred ca legea specifica (sau ma rog ar trebui sa specifice) destul de clar daca e in regula sau nu.