| Apokales a întrebat:

Sa zicem ca am placere in a provoca oamenilor durere, durere fizica in cele mai cumplite moduri. Vreau ca senzatia victimei sa nu se termine repede. Si gasesc pe cineva care are placere in a fi torturat fizic pana la moarte. Reusesc sa-l torturez si, evident, moare in acest proces in care amandoi am obtinut ceea ce am vrut. Nu i-a fost nimanui ingradita libertatea, totul a fost cu consimtamant. Insa cineva descopera ceea ce faceam si sunt dat pe mana justitiei. De acolo judecatorul sunteti voi.

Deci ar trebui sa fiu pedepsit sau nu? Si de ce?

Tin sa mentionez ca nu am ganduri de genul acesta si ca nu indemn pe nimeni sa faca asa ceva. Este doar un exercitiu de gandire, judecata, atat.

126 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Plăcerea din punctul de vedere al cuiva care vede eronat lucrurile, e ceva rău în sine. De exemplu, lui Ion ii place sa ucidă pisici. Asta e plăcerea lui, fiindca sunt puricoase, și murdare. Ma bucur ca Ion le ucide? Nu ma pot bucura nici nu l pot lăsa să facă asta în continuare, fii daca plăcerea lui lezează, distruge, si ucide. Cu eutanasierea și legalizarea ei e alta problema. Cu care nu pot fi de acord. Fiindcă. Nu ai de unde sa stii ce se află la capătul suferinței. Poate moarte, poate viata? Who knows? Tu poate ai lăsa pe cineva sa se sinucida, ca asa vrea el, eu nu l as lăsa, deși as fi conștientă ca o poate face în alt context, măcar ce a ținut de mine am făcut. Dacă acel om, își va reveni psihic din depresia lui? Orice boala se poate vindeca, pana și prostia chiar dacă e de necrezut big grin
Exemplul dat cu glicemia nu prea are rost, am zis ca binele este în general bine pentru toti, și am vorbit și de diferente. Plăcerea nu e o chestie bună întotdeauna.
Și criminalii, și violatorii simt plăcere. Dacă e plăcerea care ii împlinește pe ei, nu înseamnă ca e ok pentru noi ceilalți ca oameni, fiindcă încalcă niște principii, niște drepturi umane. Și durerea la fel, poate fi buna, are rol educativ. Dacă în viata n am simți durere, frustrare, nu am discerne binele de rău și acțiunile bune de cele rele.
Daca un prieten bun, sa zic, ar avea cancer, și m ar ruga sa îl ajut sa se omoare, n as putea niciodată sa o fac. Fiindcă as fi o ucigașă eu, și el ar fi pierdut lupta, dinainte sa o o fi pierdut..nu am mai adus în discuție latura moral creștina a problemei...care e vastă.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ma refeream la boli fizice incurabile, nu la depresii. Dar si la depresii, daca am dovada ca omul a incercat toate trat posibile si a colaborat cu medici si dupa aia starea e la fel de grava mult timp, si sufera mult, l-as lasa sa se suicideze, evident..nu in alt caz, ca daca n-a incercat tot ce se putea, ai dreptate, are sanse si il voi ajuta sa isi incerce toate sansele.

Nu ma refeream la eutanasiere ci la suicid, l-as lasa sa se sinucida daca asta vrea si daca nu se mai poate face nimic demonstrat, e eronat din punctul nostru de vedere, nu si din al celui in cauza.
Dar si euthanasia e legala in Olanda, se face la cerere tot asa, cu dovezi ca are ceva incurabil, deci nu e problema.
In Elvetia la Digintas e suicid asistat, tot asa, vi cu dovezi palpabile ca ai ceva incurabil care te chinuie, si iti da subst letala sa o bei, deci iar nu e problema.

La suferinta omului ala nu te gandesti, in democratie ai dreptul sa alegi ce faci cu viata ta, nu vreau sa cred ca ai gandire comunista sau nazista, unde iei dreptul omului de a alege.

Cu crestinismul eu nu cred in minciunile astea, se stie ca religia e vrajeala, asa ca n-are treaba.

Cu ion care omoara pisici, nu e buna comparatia, ca ion face rau acelor pisici! Ele sufera, ele nu vor sa moara, e altceva. Nu compara cu cei ce fac rau victimelor, aia este cu totul altceva.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Apokales):

As recomanda consiliere si pentru victima ta! Cine stie prin ce traume a trecut pana sa accepte!
E ca si cum ai face sex cu copila de 11 ani si sa spui ca i-a placut!

| Apokales explică (pentru Fatamuntilor):

Este o diferenta in comparatia ta, dar este de inteles.

| Apokales explică (pentru anonim_4396):

Am citit raspunsul tau dat, insa mai citesc in continuarea. La faza cu prostia mi se pare halucinant ce ai spus. laughing Insa cand vine vorba de cancer si de o moarte iminenta si in chinuri, ei bine, eu l-as omora. Intr-un fel am facut-o in viata asta, doar ca era vorba de un caine si o injectie. M-am ajutat pe mine si pe el, nu am mai suferit niciunul. Moartea poate fi un dar.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Vezi ca prin cartea aia, numita Biblie, exista morala. Nu-i scrisa cum fac astia Marvel sau Manga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Eu nu pot compara un om cu un câine. Deși probabil as fi făcut același lucru ca tine, dacă as fi fost pusa în situația asta.

| Mosotti a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Bine, la ssex e altceva, ca daca i-a placut, ce e rau in asta? Zic la general acum, nu ma refer neaparat la fata de 11 ani. Sexul protejat n-a omorat pe nimeni. Nu de asta e vorba.

| Apokales explică (pentru anonim_4396):

Cam asta e. Bine ar fi fost sa nu se intample. Insa ma chinuiam vazandu-l, nu stiam cat o duce, poate o zi, poate 2.
Problema cu Mosotti este ca el crede ca daca la mijloc exista placere si nu ranesti pe nimeni, atunci nu este nicio problema. Am avut discutii si pe baza subiectului cu transexuali. Suna ciudat, insa exista probleme si acolo, chiar daca la mijloc este placere, placerea de a fi cine crezi tu ca esti in interior.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Depinde de ce e in morala aia, ca daca e vb de aia sa nu omori, sa nu furi, sa nu aia, e ok, daca e vb de altele, nu e okey, morala aia nu o poti lua mereu de etalon.

| Mosotti a răspuns (pentru mastadont):

Aia care vor sa se sinucida, dau inapoi pentru ca vor sa se sinucida aiurea pentru motiv de cacao, chestii care se pot rezolva si doar in prostia lor, nu vad ei ca se poate, si se prind de asta in ultima clipa.
Ca unu care are boli incurabile care-l chinuie si vrea sa scape de suferinta, o va face, ca e mai cumplit sa suferi ani decat sa se taie firu si gata, adios, nu e deloc cumplit, dispari pur si simplu, ce e mare chestie? Mai ales daca foloseste o metoda decenta, e f okey.

Deci depinde de caz, daca-mi au seama in ultimul moment ca am fost fraier, atunci...normal ca dau inapoi pentru ca stiu ca pot avea o viata okey.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Nu, nu poti. D-asta trebuie sa gandesti mai profund. D-asta exista ideea de etica, de morala, d-asta exista lege si d-asta unele legi se dau cand exista un precedent. Si d-asta trebuie sa definim mai bine ideea de boala.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Pai asta se intampla in Olanda, daca ai dovezi de boli grele incurabile, te eutanasiaza fara probleme, da omului dreptul de a alege cum e democratic.
Daca eu vreau sa scap de suferinta vesnica pana as muri asa, de ce sa nu scap?! De ce sa mi se ia acest drept?

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Pai ideea de boala e f clara.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Nu prea. Cum ar fi sa consider ca schizofrenia este de fapt o privire catre adevarata realiate, adevaratul univers dincolo de barierele pe care le avem? Sunt oameni care cred ca de la nu mai stiu ce drog, DMT cred, poti vedea in alt univers. Cum argumentezi asta?

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

E fals, nu vede deloc in alt univers, sunt halucinatii facute de creier de juri ca e reala treaba! Si sunt asa reale de zici ca e real totul.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Cam asa e si cu placerea asta, Mosotti. Trebuie sa stii ce inseamna placere adevarata, nu iluzii. Cum este si cu social-media, gaming-ul si pornografia. Nu exista placere acolo, este psihologie la mijloc, inginerie sa scoata toata seretonina si dopamina din tine pana nu mai poti. D-asta trebuie sa gandesti, sa stii care este adevarul si cum trebuie sa traiesti. Biblia este un etalon si asa ar trebui sa fie cu toate modificarile ce a suferit si chiar mai trebuiesc facute modificari pe acolo.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Pai nu conteaza ca-s iluzii sau nu, conteaza ce percep eu! Daca percep ca imi place, atat conteaza.
Si cine hotaraste ce e placere adevarata? E relativ.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Toate placerile mai sus mentionate (gaming, social-media etc) sunt capcane, sunt placeri de moment si te poate afecta negativ pe termen lung daca nu-ti dai seama de capcana. Iar in cazul prezentat din intrebare te omoara si te dezumanizeaza.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Da, eu nu vad cum te poate afecta in rau gaming si restul, eu zic ca mai rau era acum 90 ani cand munceai ca prostu la camp sa nu mori de foame, mancai un rahat de mamaliga cu branza, nu aveai cu ce te incalta, nu aveai bani, curent si restul, mai si evoluam.

Si in intrebare la fel, depinde ce-mi place mie sau altuia, si ala are dreptul sa-si faca placere, evident cu cine doreste sa-i faca jocul.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Gaming-ul te face sa traiesti intr-o lume a fantasticului, iar realitatea nu-ti ofera aceiasi satisfactie imediata, deci depresie, deci anxietate. Social media te face sa secreti dopamina cand vezi cifra notificarilor, este exact ca in experimentul cu cainele cand ii aprinzi becul sa ii dai de mancare, dupa un timp doar aprinzi becul si el saliveaza la ideea ca va urma mancarea, desi nu i-ai dat-o. Pornografia? I-a gandeste-te nu cumva tu ai ocazia sa vezi mai multe femei goale decat toti stramosii tai la un loc? Iar ei se luptau pentru ele, ma rog, sub o forma sau alta. Este normal ca intr-un singur click, tap, swipe sa vezi o gramada de femei goale si perversitati inimaginabile pentru un neinitiat?

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Gamingul ma face sa ma simt bine pe moment si e f okey, nu vad nimic rau, de ce nu?

Aia cu social media nu are legatura cu notificarile, daca-ti place sa comunici, aia e placerea.

Cu pornografia iar nu vad nimic neinregula, ce treaba am eu cu stramosii? E f normal ca intr-un singur click sa vezi, tocmai ca un neinitiat invata cand vede, incearca sa puna si el in practica, aia e, nu e problema deloc, placerea sexuala n-a omorat pe nimeni.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Tocmai ti-am explicat ce este rau cu gaming-ul si toate cele. Acest imbold nejustificat pe care-l ia dopamina si serotonina. Nu este natural.
Da, placerea sexuala nu a omorat pe nimeni. Asta sa i-o spui lui Ted Bundy!

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Si ce daca nu e natural?
Pai pe cine a omorat placerea sexuala?! Ce naiba.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Nu a omorat, dar distruge vieti. Ajungi sa nu-ti gasesti o partenera pentru ca acolo sunt basme, iar placerea sexuala este satisfacuta de niste pixeli. Jocurile video duce la lipsa de incredere in puterile proprii. Ai 1000 de prieteni pe Instagram, dar nu este unul langa tine sa-ti faca o poza. Cum suna asta?

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Pai stai asa, aia cu 1000 de prieteni pe Instagram nu-s nici eu de acord, trebuie si in real 1-2-3 prieteni, sa fie si socializare reala, eu am zis ca nu face rau gaming si online doar combinat si cu viata reala, nu sa te refugiezi doar in astea, ca atunci nu e bine deloc.

Si daca nu-ti gasesti partenera ce? Lasa-le dracu ca nu e asa o fericire cu partener sau partenera, e la inceput iubirea aia vaaai ma iubeste pana ma nimereste, dupa aia...e cum e. Zic asa ca prin absurd n-ai gasi.
Dar gasesti, ca si cu aia poti face ce vezi acolo, desi sincer nu e nevoie sa vad acolo ca sa stiu ca exista oral, manual si normal.
Ba e bine, ca ai cu cine pune in practica ce vezi la o adica.
Nu e problema, daca arati bine fie ca femeie fie ca barbat, gasesti parteneri cati vrei.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Imi pari genul care nu ar avea probleme daca i s-ar pune o casca pe cap si ar muri acolo fericit intr-un proces ce va dura 75 de ani. Cauti doar senzatiile si omiti lucrurile importante cum ar fi adevarul. Viata nu are sens daca este traita intr-o iluzie, la care adaugi si faptul ca ne mintim adesea pentru a o face mai confortabila.

| Dddonkey a răspuns:

Ai atins un subiect interesant, si au fost si cazuri similare in care s-a ajuns si la canibalism cu consimtamantul celor doi, probabil ca numai unul sa bucurat de moment :)) (umor negru).
Dar cred ca sunt multi factori care lipsesc si nu e asa usor de judecat si decis in decurs de cateva minute. Dar tin sa cred ca ai fi gasit vinovat cam peste tot in lume cu de cei mai multi judecatorii. Dar cu toate astea sunt partii ale lumii in care se consuma carne de om, si chiar unele triburi gasesc ca un deliciu, Probabil ca si cultura din care provii conteaza, ca si cu mancatul de cainii. Chiar daca nu ti as da puscarie cu siguranta inchis intr-un spital de boli mintale pana se ajunge la concluzia ca te bucuri de snikers mai mult decat de carnea de conpatriot. :))
Uite un alt caz similar daca esti interesat care nu este asa de usor de decis dar similar:

https://www.theguardian.com/......st-the-law

| mastadont a răspuns (pentru Mosotti):

Sunt întru-totul de acord. Și eu dacă aș avea o boală incurabilă, o boală care m-ar face aproape o legumă, care m-ar face să fiu o problemă pentru familia mea, un chin pentru ei, aș apela la sinucidere. Dar în nici un caz nu aș vrea să fiu torturat, mi-aș lua pastiluța și gata.

| Apokales explică (pentru Dddonkey):

Stiu cazul si il stiu si pe cel legat de canibalism din Germania. Insa acesta este ceva mai diferit. Este placerea de a tortura si de a fi torturat fizic.