| Cristian_Cotor_1994 a întrebat:

Salut, am avut un proces acum ceva timp in urma, iar judecatorul mi-a dat castig de cauza. Tipul care m-a dat in judecata a facut recurs, dar castigul meu de cauza a fost Definitiv. Acum ca el a facut recurs, ce se poate intampla?

Răspuns Câştigător
| vartolome1 a răspuns:

Nu se intampla nimic, rezultatul primului proces a ramas valabil! Poti sa nu te mai gandesti la recursul facut de el, intrucat el a pierdut iar tu esti indreptatit de aceasta data cu ceea ce s-a stabilit din primul proces!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca a putut face recurs inseamna ca procesul s-a judecat numai in prima instanta, de regula judecatoria. Ce scria pe hotarare privind calea de atac (apel sau recurs)?
Raspunsul depinde de ce va hotari instanta de recurs, respectiv respinge recursul si atunci se pastreaza hotararea primei instante sau il admite si atunci poate schimba hotararea primei instante sau sa trimita cauza spre rejudecare.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE ce va hotărâ Instanţa de Recurs!

1. Aceasta poate respinge Recursul - situaţie în care rămâne valabilă Sentinţa dată de Judecătorie.

2. Sau, poate admite Recursul şi poate schimba Sentinţa respectivă ( parţial sau total ), poate casa ( anula ) Sentinţa dată de Judecătorie, retrimiţând dosarul spre rejudecare la aceeaşi Judecătorie ( sau la alta )...

Toate cele bune.

| Lisa01 a răspuns:

Nu se intampla nimic daca decizia era definitiva.

| vartolome1 a răspuns:

Ramane valabila sentinta primului proces finalizat.