| anonim_4396 a întrebat:

SAL
se pot face analizele medicale pentru permis intr-un judet si scoala de soferi in altul?
de exemplu sa fac analizele in judetul cluj si scoala in judetul alba
am un "conflict" cu un prieten pe tema aceasta

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o prevedere legala expresa in sensul celor intrebate de tine.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Examinarea medicală se realizează în unităţi de asistenţă medicală autorizate, existente la nivelul fiecărui judeţ, care au obligaţia luării în evidenţă a solicitantului sau a conducătorului de autovehicul şi tractor agricol sau forestier ori de tramvai de către medicul de familie."
Fata de aceste prevederi se poate sustine ca examinarea medicala trebuie facuta in judetul de domiciliu sau de resedinta (flotant), similar cu celelalte prevederi privind obtinerea permisului de conducere.