| Aladin96 a întrebat:

Sal TPU, am provocat un accident soldat cu avarii, mai exact am intrat cu masina intr-un semafor...Am mers la politie, am declarat accidentul si am primit o amenda de 700 de lei...Ce ma intereseaza pe mine de fapt, e amenda care trebuie platita sau amenda care poate sta la primarie? laughing) Ca pe ea nu scrie, e contravienta sau penala pt asa ceva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca platesti in 48 de ore atunci platesti numai jumatate din minimul amenzii. Sigur ca va trebui sa platesti si reparatia semaforului.
Amenda, in acest caz, este o sanctiune contraventionala, nu este sanctiune penala.
Pentru a fi amenda penala este necesar un dosar penal, trimiterea in judecata prin rechizitoriu al procurorului, judecata penala si o hotarare penala a unui judecator.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Toate amenzile trebuie platite...