| Stincker3043 a întrebat:

Buna, aceasta este o intrebare doar pentru cunoscatorii care au trecut prin asa ceva! Ofer funda. In urma cu 2 saptamani am facut un accident care s-a soldat doar cu avarii! Nu a fost vina mea. Eram la o trecere de pieton, am oprit sa acord prioritate iar o femeie din spate a intrat in mine. Mentionez ca si-a recunoscut vina in totalitate si am mers pe cale amiabila. Toata treaba asta s-a intamplat in Germania. Am mers sa fac constatare zis si Gutachten aici iar evaluarea reparatiilor plus masina de inchiriat a ajuns in total la 8200 euro cu tva dar masina este un golf 5 si nici nu a suferit daune majore( bara spate, haion, prelungire bara) Acest gutachten cu valoarea totala s-a trimis la Munchen unde are fata full casco cu tot cu leasing. Acum trebuie sa astept 7 zile dupa raspunsul asigurarii. Intrebarea mea este: suma de pe acel gutachten imi va fi despagubita in totalitate sau cel putin aproximativ?

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Pai asigurarea trebuie sa iti repare masina indiferent de ce valoare a ajuns, tu din cate vad intrebi daca nu cumva iei banii acestia cash, te faci cu o masina mai buna este?
Logic ar fi ca asiguratorul te repara pe tine, iar pe cea vinovata o face casco caci ai zis ca are.Bani in mana ai lua doar daca te repari tu in regie proprie, dar suma ar fi mult mai mica.
Pe de alta parte eu nu-s cunoscator in Germania ci doar aici pe Romania, mai asteptam raspunsuri poate ai mai mult noroc decat o reparatie happy desi eu am spus ce se intampla la noi in tara si cum decur lucrurile logic, ca in gemania o fi diferit nu bag mana-n foc.