| Bogdanel03 a întrebat:

E adevarat ca in divort femeile sunt avantajate, adica au mai multe drepturi si obtin mai multe lucruri (si copiii in majoritatea cazurilor) sau totul e impartit 50 -50? Am auzit multe zvonuri ca femeile ar ramane cu aproape tot si barbatul cu aproape nimic

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat.
In cazul comunitatii legale bunurile proprietate comuna (cele dobandite pe perioada casatoriei) se impart, de regula, in mod egal, exceptie fiind cazul ca unul dintre soti dovedeste ca a contribuit mai mult la obtinerea bunurilor comune.
De asemenea se pot imparti inegal in cazul ca s-a incheiat un contract prenuptial privind partajarea bunurilor.
Copiilor minori li se stabileste, de regula, domiciliul la mama lor dar sunt incredintati, de regula, ambilor parinti (custodie comuna).

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este adevarat!
In afara de faptul ca sunt mame si au dreptul sa ia copii la ele, toate lucrurile si banii se impart 50-50%

| AdelinaC a răspuns:

50-50%, nu iese nici o parte in avantaj. Exceptie face daca ai copii, ea are prioritate dar daca dovedesti ca e inapta de a-i creste, instanta ti-i poate da si tie ca tata