| M371n1s7 a întrebat:

Sall. am o tema la cultura civica „nimeni nu este mai presus de lege„ trebuie sa o comentez ce inseamna ziceti-mi si mie daca stiti daca nu lasati un link ca am cautat si nu am gasit pliz funda

6 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

"In opinia mea, aceasta afirmatie nu poate fi luat drept adevarata, din simplul motiv ca se stie ca legile au fost facute ca sa fie incalcate. Desi se poate considera o sfidare a Constitutiei, legile sunt doar o multitudine de litere pe pagini, care se presupune ca ar trebui sa ne opreasca de la a face "faradelegi".

In primul rand, daca nimeni nu ar fi mai presus de lege, nimeni nu ar mai incalca-o in nici un fel, iar cei care ar face asta, ar fi condamnati la pedepse grave sau chiar la cea capitala, ca in Epoca Medievala. Si totusi nu se intampla asta. Intr-adevar, anumiti infractori sunt pedepsiti, iar inchisorile sunt pline, dar nu intotdeauna de cei vinovati. Legea este relativa, avand ca principiu de relativitate pozitia sociala a oamenilor sau averea acestora, mai ales in Romania, unde oricine poate fi cumparat oricand. Asa ca, in cazul de fata, afirmatia de mai sus, ar trebui modificata in asa fel: Oamenii saraci nu sunt mai presus de lege."

Sursa: http://hibridmind.wordpress.com/......s-de-lege/

| Dragoi_Denisa_1999 a răspuns (pentru MrAngelus):

Wow e super răspunsul!

| lalagueswhosong a răspuns:

,, Nimeni nu este mai presus de lege,, inseamna ca nu poti incalca legile nici daca esti primar!
Sper ca te-am ajutat! Funda?

| Bianca101 a răspuns:

Probabil se refera la faptul ca nimeni pe lumea asta nu isi poate face dreptate singur, ca d-aia exista anumite reguli si legi pe care toti, indiferent de religie, nationalitate, statut social, trebuie sa le respectam

| SarahSalander a răspuns:

Eu inteleg prin asta ca nu conteaza cine esti, ca legea te va judeca oricum.
De exemplu, eu omor un om, si domnul presedine al Romaniei omara si el alt om. Pe mine ma baga la inchisoare pentru 20 de ani, iar el trebuie numai sa plateasca o amenda de 1000 lei.
Dar, in cazul in care se zice ca nimeni nu este mai presus de lege, si eu si domnul presedinte am primi aceiasi pedeapsa, pentru ca fapta comisa este aceiasi si nu e corect sa judeci aceasta fapta in functie de persoana care a comis-o.

Nu stiu daca m-am explicat bine.

| GiveMeYourPussy a răspuns (pentru SarahSalander):

: )) toti sunt mai presus de lege in Romania. de ce li se dau imunitate parlamentarilor? ca sa ne poate fura linistiti si sa ii doara in pla de legewinking in Romania trebuie sa inveti sa "traiesi bine", iar daca vrei sa traiesti bine trebuie sa iti bagi pla in lege happy