| Costy977 a întrebat:

Sall As vrea sa fac carnet pentru motocicleta de 16 ani in Romania. As vrea sa stiu cat costa, cat timp dureaza si cu cat timp inainte trebuie sa ma inscriu... si daca pot sa conduc cu acel carnet in alta tara. Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La 16 ani poti obtine permis de categoria AM (pentru moped) si A1 (pentru motocicleta de pana la 125 cmc). Scoala de conducere o poti incepe cu 3 luni inainte de implinirea varstei de 16 ani. Pentru cost va trebui sa te adresezi unei scoli de conducere, nu este un cost fix, fiecare scoala are propriile tarife. Cu permisul obtinut poti conduce in toate tarile UE si alte state care recunosc permisul romanesc.

| Costy977 explică (pentru Ioandelasal):

Eu acum sunt in norvegia... si o sa ma duc in Romania peste 2-3 saptamani si nu o sa stau foarte mult timp in Romania... as vrea sa stiu cat timp dureaza sa faci carnetul?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Costy977):

Nu stiu asta, va trebui sa intrebi la o scoala de conducere din localitatea ta de domiciliu sau din apropiere.