| jurnalistu a întrebat:

Sall tpu.am 14 ani impliniti si carte de >>identitatepot iesi din tara cu un unchi de-al meu care este sofer de tir daca mama si tata isi dau acordul ca sa ma lase sa plec? (vreau un raspuns clar)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, ai nevoie de o declaratie a ambilor parinti, autentificata de un notar public, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica ca insotitor major pe unchiul tau, citez:
"ART.30.(1)Organele poliţiei de frontierã permit ieşirea din România a cetãţenilor români minori numai dacã sunt însoţiţi de o persoanã fizicã majorã, în urmãtoarele cazuri:
d)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual sau, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte însoţit de o altã persoanã fizicã majorã i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu aceasta numai dacã persoana însoţitoare prezintã o declaraţie a ambilor pãrinţi... care sã cuprindã acordul acestora cu privire la efectuarea cãlãtoriei respective de cãtre minor, la statul sau statele de destinaţie, la perioada în care urmeazã sã se desfãşoare cãlãtoria, precum şi
datele de identitate ale însoţitorului respectiv." Numai bine!

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| piTiCcu a răspuns:

Da,este voie bulentin + acordul celor 2 parinti.

| myiau a răspuns:

Unchiului ii trebuie si cazierul scos