| Ryuk751 a întrebat:

am 15 ani si ceva si tata imi mai da cateodata sa conuc masina pe un drum forestier(strada pe care locuiesc eu). daca ma prinde politia pe mine la volanul masinii si pe tata pe scaunul din dreapta ce ne va face politistii?

Răspuns Câştigător
| Ayra a răspuns:

Conform legii in vigoare, nimic - intrucat este sanctionata doar conducerea fara permis pe drumurile publice. Pana acum, drumul forestier nu intra in categoria de drumuri publice, mai ales daca este cu circuit inchis. Dar depinde foarte mult de cum anume este catalogat acel drum si cine are acces pe el - daca are acces toata lumea sau doar anumiti oameni, daca e public sau privat etc.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiecare savarsiti cate o infractiune, tatal tau infractiunea de incredintare a autoturismului unei persoane fara permis si tu infractiunea de conducere fara permis. Va sfatuiesc sa nu mai faceti asta. Numai bine!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ce va VOR face politistii? Tatal tau risca dosar penal pentru asta.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ce va VOR face politistii? Tatal tau risca dosar penal pentru asta.

| ISaidHelloToMe a răspuns:

Mai intai invata romana, si dupa mai vedem.

| EmaS a răspuns:

Pai tatal tau nu a invatat cand a facut scoala de soferi ca aceasta se numeste infractiune? Si tu risti, nu ai voie sa conduci fara sa ai permis de conducere.Este tot infractiune.

| edytzu4 a răspuns:

Bai, tatalui posibil sa ii ia carnetu, si daca nu ma insel e posibil sa il bage la dosar penal

| YunaFFX a răspuns:

Tie o sa-ti faca dosar penal si nu o sa mai ai posibilitatea sa ai carnet de conducere vreodata. Tot asa si tatal tau, pedepsit penal si anularea carnetului de conducere. El mai poate obtine un nou permis daca da examen si asta dupa 6 luni de la executarea pedepsei. Se poate face si inchisoare. La urma urmei, e infractiune ceea ce faci tu si tatal tau. Mare atentie!

| zAmb3T a răspuns:

Poate de prima data va fi o avertizare dar poate fi si o amenda!

| marius3lw a răspuns:

Ma tie iti face dosar penal si lu taicatu ii da o amenda ceva dar poti sa dai de carnet si la 18 ani nu cum zic altii ca niciodata. Ca dupa 6 luni se sterge dosarul penal. am un prieten care a avut multe dosare penale si acum are si carnet.

| klau12 a răspuns:

Pai tu nu o sa mai poti avea permis la 18 ani. si eu am condus si am 15 ani dar doar pe camp sau la poligon.este un lucru bun ca inveti sa conduci de pe acum deoarece nu vei avea emotii la scoala. succes si mare grija la politisti.