| Calif_Jhonny_1991 a întrebat:

Sall TPU, i-am dat unui vecin cu o bata-n cap a sunat la politie a venit ambulanta a depus plangere. daca sunt incadrat la tentativa de omor si isi retrage plangerea mai ramane fapta?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Infractiunea de omor, inclusiv tentativa la aceasta infractiune, se cerceteaza din oficiu, asa ca retragerea plangerii nu are nici o relevanta privind urmarirea penala ci doar privind judecata si condamnarea. Doar daca esti incadrat la lovire sau alte violente, alin.2, atunci retragerea plangerii duce la incetarea urmaririi penale.

| darrio2007 a răspuns:

Da.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E irelevant daca isi retrage plangerea, astfel de fapte sunt cercetate oricum

| minrest a răspuns:

Fapta de tentativa de omor ramane, procuratura se sesizeaza din oficiu, dar odata ce nu face plangere nu trebuie sa ii platesti daune.

Răspuns utilizator avertizat
| Wehrmacht a răspuns:

Daca e plauzibil spune ca "a sarit" la tine si te-ai aparat.Acu' problema e ce cautai cu bata in mana.
Da' e aberant sa o incadrezi la tentativa de omor.L-ai lovit dupa care n-ai mai dat si a sunat la politie...ce dracu' tentativa de omor e asta?

| laurthelegend a răspuns:

Daca renunta la plangere nu mai ai de ce sa iti fie frica
Fundita?

| BlessTheChild a răspuns:

Student la Drept aici.
Infractiunile in general, dar mai ales cele ce pun in pericol viata unei persoane se cerceteaza din oficiu adica fara plangere. Daca ti s-a facut incadrare nu mai scapi nici daca retrage plangerea.

| Chround a răspuns:

Daca victima(vecinul tau) isi retrage plangerea depusa, nu mai ai nici o treaba. funda?