| AS50 a întrebat:

Salll...vreau sa-mi iau o pusca cu aer comprimat si vreau sa stiu de ce acte am nevoie si de unde sa le iau....ms

4 răspunsuri:
| H00LiGaN a răspuns:

În primul rând aveţi nevoie de două formulare tipizate pe care le luaţi de la xerox-urile de lângă poliţie. Primul este cererea pentru permisul de port-armă, al doilea este tipizatul pentru analizele medicale. În primul rând trebuie să vă completaţi tipizatul pentru analize personale şi mai apoi să mergeţi la medicul de familie pentru confirmarea „clinic sanatos". După ce aţi completat acestea, mergeţi la analizele medicale, care sunt în număr de opt, după cum urmează:

1. Neorologie –ameţeli, leşin, pierderi de memorie, epilepsie

2. Sânge – verificări conra sifilisului (sifilisul afectează creierul)

3. Psihiatrie

4. ORL

5. Oftalmologie

6. Interne

7. Plămâni

8. Ortopedie

Dupa acest set de analize, veţi avea nevoie de avizul unui cabinet de psihologie autorizat. Vi se va da un test cu 79 de întrebări.

Urmează taxele. Acestea sunt plătite la trezorerie. Taxa pentru permisul de port-arma costă 100 de lei (permisul în 30 de zile) şi 200 de lei pentru regim de urgenţă (6 zile).
Ps:Trebuie sa 18 ani, presupun ca nu ai permis de port arma.

| taws a răspuns:

UN raspuns cat se poate de clar
http://www.politisti.ro/......comprimat/

| AS50 explică:

Pai eu nu vreau arma de foc frateeee ci o arma cu aer comrimat care trage cu niste capse de blumb foarte mici... sper ca la aia e mai simplu

| H00LiGaN a răspuns (pentru AS50):

LOOOOOL si pentru aia nu iti trebuie permis de port arma?rolling on the floor))))))))))))))))))))) Doamne, e ARMA DE FOC, iti dai seama ca asa si-ar lua toata Romania arma cu aer comprimat sau cu capse cum zici tu...