| AndreiMihai789 a întrebat:

In cazul in care detin o pusca cu aer comprimat as putea sa trag cu ea prin curte sau sa vanez animale mici? Sau o pot folosi doar in poligoane?
Stiu ca necesita permis de port arma neletala, momentan vreau sa ma informez si sa stiu ce pot face cu ea.
Multumesc pentru atentie, dau funda!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.295/2004 pentru pusca cu aer comprimat nu este nevoie de permis de portarma, este nevoie doar de obtinerea unei autorizatii de la politie si varsta de 18 ani, aceasta fiind prevazuta la lit.C - Arme supuse autorizarii din Anexa la lege.
In mod legal o poti folosi numai in curte sau in poligoane autorizate.

| JustBlackNoGrey a răspuns:

As vrea sa te impusc si eu pe tine cu o arma cu aer comprimat!
cum sa vanezi animale mici?! ultima data cand am verificat, si tu esti tot un animal, toate vietuitoarele traiesc, simt si pot muri.
poate aflu unde stai si te vizitez intr-o noapte devil tu chiar ca ai merita la cat de diavol esti

| AndreiMihai789 explică (pentru JustBlackNoGrey):

Daca tot vrei sa ma vizitezi te invit in Tulcea sa vorbim fata in fata, nu sa stai ascuns in spatele unui ecran si sa ma jignesti.

| JustBlackNoGrey a răspuns (pentru AndreiMihai789):

Cu toata placerea! stai sa imi iau si eu pusca devil
eu jignesc? dar tu ce faci cand impusti animale nevinovate? spune, indracitule?

| AndreiMihai789 explică (pentru JustBlackNoGrey):

Prin animale mici ma refer la animale care se pot vana in intervalul sezonului de vanatoare (iepuri, gaste), nu te gandi ca o folosesc pe animale domestice sau pe pasarile de prin curte.
Am spus animale mici ca sa nu se faca confuzie, ca doar nu mergi cu o pusca cu alice de 5.5mm la ursi sau mistreti.

| JustBlackNoGrey a răspuns (pentru AndreiMihai789):

Aa, deci daca nu sunt animale domestice, nu sunt animale care simt durerea. ok. am inteles. deci ai voie sa le omori, sa le ranesti sa faci ce vrei pentru ca sunt animale dar de fapt nu sunt animale... ai cea mai tampita logica posibila.
poate ca si eu in vanatoarea ta, te confund cu vreun animal si te impusc bine devil ti-ar placea?