| Argeseanu_Stefan_1996 a întrebat:

Salut, acum 15 zile m-a prins politia după ce am consumat alcool foarte puțin, am fost testat și a ieșit exact 0.03 este normal sa mi se suspende permisul pe 90 de zile? Am consumat cam un pahar de bere, va mulțumesc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu numai ca este normal dar este cu totul legal, avand in vedere prevederile art.102, alin.3 din Codul rutier, citez:
"(3)Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioada de 90 de zile săvârşirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:
a) conducerea sub influenta băuturilor alcoolice, dacă fapta nu constituie, potrivit legii, infracţiune;"
Daca tu consideri ca ai fost sanctionat nelegal atunci poti face plangere contraventionala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Legislatia din România permite alcoolemie 0. Daca tu ai baut un pahar de bere de ce te miri ca ai ramas fara permis?