| canazar94 a întrebat:

Salut,acum aproximativ 2 luni bunica mea a fost calcata pe cap de un sofer care transporta paine la magazine alimentare,dupa cateva zile parintii mei au fost contatctati de o firma de la asigurare si au spus ca o sa prikmim noi nepotii si copii bunici mele cate o suma de bani din partea asiguratorilor drept despagubire, eu nu am mai auzit sa primeasca si nepoti, e posibil?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Despagubire primesc doar mostenitorii (in primul rand sotul supravietuitor si copiii celui decedat). Daca sunt copii, nepotii nu primesc nimic.

| canazar94 explică (pentru Ioandelasal):

Habar nu am, asa au spus ei, ne au pus sa semnam si toate prostiile, asa stiu si eu ca le da doar la nepoti nu la tot neamu...

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Toate persoanele majore dar descendenti directi (copii daca nu este un sot al bunicii) primesc. Ceilalti doar in masura in care descendentii directi renunta sau transfera banii celorlati.

| canazar94 explică (pentru Salontanul):

Sotul ei adica bunicul meu e mort, a murit acum 6-7 ani

| untu a răspuns:

Dar cum s-a intamplat accidentul? Cine-s vinovatii? daca a trecut pe rosu sau soferul venea cu vitezamare sau bunica a fost neatenta la trecerea de pietoni? Spuneti mai amanuntit povesteacum s-a intamplat acest accident!

| canazar94 explică (pentru untu):

Soferul a fost vinovat