| Oopen a întrebat:

Salut, acum cateva zile am intretinut un raport sexual cu o tipa intanlita in club, a fost de acord dupa dans sa iesim afara sa vorbim, bla, bla. Am stat cam 30 de minute, timp in care am vorbit ( DOAR VORBIT ), dupa care am inceput sa ma dau la ea ( ca orice barbat sanatos ), nu a opus rezistenta, ne-am sarutat, bla, bla. trecem direct la haine, actul in sine. a venit momentul sa plecam. urmatoarea zi imi spune ca ma va denunta la politie pentru viol ( WTF? ). Spune ca ea nu a vrut sa facem sex si nu si-a dat seama cum si ce a facut si ca eu am abuzat-o. Am intrebat-o daca isi mai aduce aminte ceva de aseara si a spus ca in vag isi aduce aminte ce s-a intamplat. ( Cred ca era destul de pilita cand am ajuns acolo, desi nu prea dadea semne si chiar daca ar fi dat probabil tot m-as fi dat la ea ). Mi-a spus ca ma va reclama pentru viol, tipa asta are 17 ani si as vrea sa va intreb daca exista sanctiune pentru asa ceva? Am 19 ani si as vrea sa dau la politie, imi vor face dosar penal? Risc sanctiune pentru ceva? Codul penal nu ma prea ajuta, am citit si recitit articolul dar nu imi dau seama daca ea va sustine ca nu isi va aduce aminte ( probabil va spune ca era drogata, sa para mai plauzibil ) si ca eu am abuzat-o, oare va avea castig de cauza? Nu se prezinta urme de violenta, nu i-am facut promisiuni. Astept un raspuns cat mai concret din partea cuiva care se afla in domeniu si ma poate lamurii si pe mine deoarece chiar nu vreau sa risc un dosar penal pentru o tipa aparent usuratica.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu a fost imediat la medicul legist atunci este foarte greu sa dovedeasca betia sau ca a fost drogata.
Ti-am spus ca poti fi invinuit, doar ca nu poti fi pedepsit fara dovezi temeinice.

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca fata poate dovedi violul atunci vei avea dosar penal si poti fi condamnat pentru viol.

| Oopen explică (pentru Ioandelasal):

Cum ar putea dovedii? Nu are urme de violenta, am inregistrarile din masina ( Da, sunt unul dintre oamenii care isi pun camere de filmat pe bord, nu va ganditi ca am inregistrat ceva, pur si simplu parbrizul ). A fost ceva spontan apoi aduce acuzatia ca ar fi beata / ametita / drogata / inconstienta, mi-a transmis aceasta idee foarte clar, asta este metoda ei de atac, va sustine ca fost drogata sau beata si am abuzat-o, ea trebuie sa aduca probe in acest caz?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Oopen):

Bineinteles ca ea sau organul de cercetare penala trebuie sa stranga probe ca a fost violata. Exista prezumtia de nevinovatie.

| Oopen explică (pentru Ioandelasal):

Si exista acuzatia de viol daca ea era beata si a acceptat sa facem sex? ( Plecand de la premiza ca eu voi spune ca nu aveam de unde sa stiu, am ajuns mai tarziu la petrecere si pot prezenta inregistrarea audio din masina * camera amplasata pe bordul masinii a inregistrat conversatia, nu imagini * )

| Ioandelasal a răspuns (pentru Oopen):

Acuzatia poate exista, daca fata ti-a facut reclamatia. Problema este daca organul de cercetare penala si apoi instanta de udecata o va lua in considerare sau nu, respectiv daca vei fi condamnat sau nu.
Conform Codului penal, citez:
" ART. 218.Violul
(1) Raportul sexual, actul sexual o*al sau a*al cu o persoană, săvârşit prin constrângere, punere în imposibilitate de a se apăra ori de a-şi exprima voinţa sau profitând de această stare, se pedepseşte cu închisoarea de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi."
Observi ca exista viol chiar si cand nu ai fortat-o, ci doar ai profitat de faptul ca era beata sau drogata si aceasta situatie se poate stabili de catre medicul legist, prin analiza sangelui si chiar prin analiza discutiilor din masina, altfel vorbeste unul treaz si altfel unul beat sau drogat.

| Oopen explică (pentru Ioandelasal):

Si cum ar putea sa mai faca analiza sangelui de acum 10 zile? Adica banuiesc ca nu se vor mai gasi probe pentru alcool sau ce probe se mai gasesc in sange pentru droguri pentru ca nu ma pricep la asa ceva. Banuiesc ca alcoolul a disparut din sange, reclamatia inca nu a fost pusa si am primit un ultim avertisment ieri, ar putea sa mai dovedeasca cumva fara aceste probe medico-legale? Pot fi invinuit pentru ceva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Oopen):

Daca nu a fost imediat la medicul legist atunci este foarte greu sa dovedeasca betia sau ca a fost drogata.
Ti-am spus ca poti fi invinuit, doar ca nu poti fi pedepsit fara dovezi temeinice.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca in 24 ore si-a facut un certificat la medicul legist din care reiese ca au fost leziuni cauzate prin act sexual, atunci poate avea castig de cauza, iar tu un dosar penal.
Daca insa nu poate dovedi urme de agresiune, va fi cuvantul ei impotriva ta. In acest caz, daca se ajunge la un proces, vei avea nevoie de un avocat bun si martori pe masura.

| Oopen explică (pentru Bula):

Nu are leziuni, nu au fost urme de agresiune, pur si simplu a fost ceva normal si cam atat, ea probabil va sustine ca fost drogata / beata si abuzata, ce castig de cauza pot avea impotriva acestei afirmatii? Banuiesc ca nu ai cum sa zici politaiului m-a violat ( Neavand urme de violenta ), va veni cu o acuzatie solida de viol, probabil betie si abuz sau ceva de genul acesta.

| Bula a răspuns (pentru Oopen):

Povesti...
Daca afirma ca a fost drogata, atunci ea are probleme.
In lipsa de certificat medico-legal poate sa povesteasca multe, dar in cel mai rau caz va rade lumea.

| Oopen explică (pentru Bula):

Practic cred ca probele si de alcoolemie si de substante ar fi disparut pana acum ( 10 zile ) sunt sanse sa fiu acuzat pentru ceva? Nu stiu cam cat dureaza alcoolemia in sange si drogurile ( nu prea ma pricep la asa ceva, nu am folosit, nu utilizez, nici nu sunt curios sau informat in domeniu ). Cat ar dura efectul acestora in sange pentru un certificat medico-legal? Nu stiu ce a consumat ea inainte dar clar mirosea a vodka destul de puternic...

| Bula a răspuns (pentru Oopen):

Analizele pot arata alcoolul max. 24 ore, unele droguri max. 3 zile (dar in caz de sevraj de dependenta).
Daca depunea imediat plangere, ca avea motive si probe, atunci ai fi fost cautat deja de politie.
Daca depune de acum in colo are tot mai mari sanse sa se ajunga de c@cao in fata lumii, deci nu prea cred c-o va face.

| anonimg a răspuns:

Pentru o clipă de neatenție oamenii își pierd viețile nu doar viitorul. Noi credem că este normal întreținerea de raporturi sexuale extra maritale, dar nu este deloc asa.
Dar ce s-a întâmplat între voi după aceea? V-ați certat? Probabil nu ti-a mai plăcut de ea, tu i-ai spus asta, iar ea a reacționat ca atare. Bine era ca să fi rămas prieteni. Câștigul este de partea ei. Soluția ar fi să mergi la ea si sa o întrebi care este pretenția ei rezonabilă ca să nu te denunțe.
Dumnezeu te va ajuta daca in inima ta iti vei recunoaște vinovăția.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Poti preantampina cu o sesizare penala de santaj; dar ai nevoie de martori

| xerxes1 a răspuns:

Citindu-ti cateva postari mai vechi, inclin sa cred versiunea fetei.

| Oopen explică (pentru xerxes1):

Iti dai seama ca era beata, sau cel putin bause ( am si eu miros ca tot omul, recunosc mirosul de alcool ), dar ce stiu eu ce este in capul ei? Cam ce castig de cauza ar avea?

| NAT0 a răspuns:

E cuvântul tău împotriva cuvântului ei.
Nu spun că trebuia să te gândeşti că putea să fie doar o târfă şi să fie o strategie să-şi strângă bani de casă, că se întâmplă rar. Oricum există prezumţia de nevinovăţie, până la proba contrarie eşti nevinovat.happy
Dacă depunde plângere, se poate retrage. [din câte ştiu o plângere o retragi pentru aşa ceva cu 10-15 milioane] doar dacă e deşteaptă să tragă de banii tăi, dacă nu e, o prosteşti din vorbe şi o retrage singurică fără să mai bagi mâna-n buzunar.
Succes.happy