| aditzuu3 a întrebat:

Acum un an am primit o amenda administritativa in valoare de 500 lei, in urma unei boacane pe cand aveam 16 ani, mai exact furt din magazin.Intrebarea mea este daca fapta va aparea in cazierul meu si daca voi avea vreo problema la angajare sau altceva. Vreau doar raspunsuri serioase de la persoane bine instiintate, multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenda administrativa nu este o pedeapsa penala si din acest motiv nu va apare in cazierul judiciar. Nici chiar pedepsele penale de pe timpul minoritatii nu apar in certificatul de cazier judiciar dupa ce esti major.

| InvalidShark09 a răspuns:

Daca ai primti doar amenda (mica, de 500 lei) probabil nu. Mai ales ca ai facut-o cand nu erai major.