| ciborg1 a întrebat:

Sal TPU. Acum 6 luni am facut o prostie.Astazi mi-a venit o amenda judiciara in valoare de 500 lei si 56 lei cheltuieli judiciare.In amenda scrie furt calificat dar eu la acea fapta n-am furat nimic doar am spart geamu si am fugit si in declaratia de la politie scrie la fel ca nu s-a furat nimic.Amenda poate fi anulata? daca fac contestatie? Va rog astept raspunsuri de la cineva care stiewinking

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai fost ascultat in timpul urmaririi penale si ti s-a spus ca esti cercetat pentru furt calificat, poate fiindca era noapte cand ai spart geamul si trebuia sa spui si sa insisti sa se retina numai infractiunea de distrugere. Poti face contestatie impotriva deciziei procurorului, asa cum s-a scris, dar nu cred ca o sa rezolvi ceva sub aspectul pedepsei, poate doar al incadrarii. Si pentru distrugere te pot amenda cu 500 de lei, amenda administrativa este de la 100 lei la 1.000 lei.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai mai pus intrebarea acesta, dar spuneai de amenda administrativa, data intr-un dosar penal. De altfel nici nu exista amenda judiciara, doar penala, administrativa si contraventionala.
Spune exact ce scrie in hartia trimisa, banuiesc, de parchetul de pe langa judecatoria localitatii tale si o sa-ti dau un raspuns concret. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contestatie poti sa faci dar de amenda nu scapi.Ai grija ca pe linga cea de furt calificat sau tentativa de furt, sa nu fii acuzat si de distrugere si sa mai platesti o amenda.Pentru siguranta legala, de care ai nevoie, lasa-i un mesaj d-lui Ioandelasal, aici pu TPU.

| ciborg1 explică:

Pai daca eu nu am furat nimic nu inteleg dc in amenda este trecut furt calificat? Deoarece nu s-a furat nimic.Ca si cum eu am spart geamul pur si simplu si am fugit. dar am platit geamul si politia mi-a spus atunci ca gata s-a terminat. am scapat.straight face

| ciborg1 explică:

Deci in foaia care am primit-o scrie urmatoarele:Neiceperea uramrii penale fata de faptuitorul...numele meu..., pentru savarsirea infractiunii de furt calificat, prevazuta de art 208 al.(1)-209 al.(1) lit. e) si g) cu apricarea art 99 al.(2) din Codul penal din Codul penal(se repeta aicea), intrucat fapta nu reprezinta gradul de pericol social al unei infractiuni si aplicarea sanctiunii cu caracter administrativ a amenzii in cuantum de 500lei, care urmeaza a fi executata potrivit dispozitiilor art.441 raportat la art.442 Cod procedura penala.Cheltuielile judiciare in cuantum de 56 lei vor fi suportate de catre faptuitor.Mai jos scrie in cat timp trebuie platit adica in 20 de zile si in cat timp pot face contestatie.Pe partea cealalta scrie asa:Cu ocazia audierii patronului magazinului, acesta a declarat ca valoarea prejudiciului cauzat este de 80 leiminsa nu are nicio pretentie de natura penala s-au civila fata de faptuitor.
Asa ce nu inteleg eu este faptul ca de ce in amenda scrie furt calificat iar in declartie scrie ca nu am furat nimic doar am spart geamulstraight face si geamul l-am platit.Va rog lamuriti-mahappywinking

| Ioandelasal a răspuns (pentru ciborg1):

Ai fost ascultat in timpul urmaririi penale si ti s-a spus ca esti cercetat pentru furt calificat, poate fiindca era noapte cand ai spart geamul si trebuia sa spui si sa insisti sa se retina numai infractiunea de distrugere. Poti face contestatie impotriva deciziei procurorului, asa cum s-a scris, dar nu cred ca o sa rezolvi ceva sub aspectul pedepsei, poate doar al incadrarii. Si pentru distrugere te pot amenda cu 500 de lei, amenda administrativa este de la 100 lei la 1.000 lei.

| ciborg1 explică:

Deci sa inteleg ca degeaba fac contestatie si numai pot sa fac nimic. Trebuie sa platesc nu?happy. Multumesc pentru lamurire:-