| Wo0W a întrebat:

Salut am 10 clase si vreau sa ma duc in armata dar vreau sa stiu daca trebuie sa fac scoala ceva pentru a devenii soldat sau daca trebuia sa ma inscriu la un liceu special ceva

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Iti sunt suficiente cele 10 clase de invatamant general obligatoriu --- vezi confirmarea raspunsului in a doua intrebare din link-ul :http://dmru.mapn.ro/index.php?pag=intrebari

| ZvT a răspuns:

Lol esti tare. Nu iti trebuiesc studii sa devii soldat.

| oprescudorin11 a răspuns:

Poti deveni soldat voluntar, numai in cazul in care se declara razboi.Nu este cazul. Daca ai varsta, sanatate solida, vointa, te poti inscrie la un liceu militar, vei vedea ce-ti cer si daca te accepta.Asta s-ar numi ca vrei sa devii militar de cariera.Trebuie insa sa dovedesti sanatate mentala si fizica fara dubii.A voi sa-ti aperi Patria(declarativ) sau a avea deceptii, nu va convinge insa pe nimeni.
Sper sa nu se declare razboi, ca atunci nu numai voluntarii si inimosii vor fi accesati.Deci, intereseaza-te la un liceu militar sau oricum la o institutie tehnic militara daca intr-adevar vrei sa fii un militar de cariera.