Întrebare recomandată | boss97 a întrebat:

Salut.Am 15 ani, de la cati ani pot sa dau pentru carnet si cate clase trebuie sa ai?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Varsta minima este in functie de categoria pe care o vrei. Conform OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"Art. 20. - (1) Pentru a conduce pe drumurile publice autovehicule, tramvaie, tractoare folosite exclusiv la exploatările agricole şi forestiere sau maşini autopropulsate, conducătorii acestora trebuie să posede permis de conducere corespunzător.
(2) Permisele de conducere se eliberează pentru următoarele categorii de vehicule: AM, A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, Tr, Tb sau Tv.
(3) Descrierea categoriilor de vehicule prevăzute la alin. (2), pentru care se eliberează permise de conducere, este prevăzută în anexa nr. 1.
(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;
b) 18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;
d) 21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;
e) 24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb şi Tv."
Legislatia rutiera nu cere un anumit nivel de studii, important este sa stii citi si scrie.
Scoala de conducere pentru fiecare categorie o poti incepe cu 3 luni inainte de implinirea varstei minime cerute pentru categoria respectiva.

12 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

18 ani, dar mi se pare ca masinile mai mici (cum ar fi Smart-ul) se poate conduce si la 16 ani.

| kzd a răspuns:

La 17 ani poti sa iti iei carnetul, dar poti sa conduci numai insotit de un adult pana faci 18 ani. O zi buna!

| mnthseby a răspuns:

La 18 ani. nu conteaza clasele

| patriiiii89 a răspuns:

Trebuie sa ai cel putin 18 ani pentru a avea carnet.

| madastar18 a răspuns:

De la 18 ani, cu o luna inainte, iti trebuie minim 10 clase PENTRU UN PERMIS B(MASINI), 16 ANI MOPED(49 CM CUBI)

| zumze a răspuns:

Pai la varsta majoratului.Adica 18 ani happy
Trebuie sa ai 8 clase obligatorii.Dar am inteles ca se va face un demers si se v-a aplica legea cu 10 clase happy Mai ai inca 3 ani.Inainte puteai sa obtii B1 de la 16 ani.Insa acum de la 18 ani din pricina accidentelor care au un numar foarte mare.

| David007 a răspuns:

Se poate de la 17 ani dar doar la 18 o sa-l primeste nu conteaza clasele

| maka30rockkuky a răspuns:

Buna! la 18 ani, si nu conteaza cate clase ai
happy

| alinutza102 a răspuns:

Buna! Trebuie sa ai 18 ani si cel putin 10 clase.

| AndacsEduard a răspuns:

Pai poti la 17 dar primesti carnetul la 18

| Tonu_Georgiana_1997 a răspuns:

Trebuie sa ai 18 si sa ai macar 10 clase. Funda?

| mariusxid a răspuns:

Cum adica trebuie sa ai 10 clase minimum? ce prostii spuneti laughing sunt tigani si multi altii care abia se descurca sa citeasca si umbla dupa fier vechi laughing poti da cu 3 luni inainte sa faci 18 mai sigur asa happy