| mafiot1 a întrebat:

Salut.Am si eu o intrebare si anumebig grinoresc sa ma fac tractorist pe un tractor modern si as vrea sa stiu daca imi trebuie neaparat carnet de conducere ca sa ar pe camp.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai nevoie de permis de conducere pentru a ara pe camp. Si te poti deplasa pe camp, mergand pe drum public, chiar fara permis de conducere, asa a hotarat CCR printr-o decizie de anii trecuti. Doar pentru tractorist rutierist ai nevoie de permis de conducere categoria Tr.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pe camp nu nu trebuie nimic daca este adus in camp de cineva cu acte legale (mi se pare ca trebuie si permis de rutierist deosebit de cel de conducere!).

| darrio2007 a răspuns:

Pe camp, nu. Dar daca ti-l aduce cineva direct pe camp e ok. Dar ma indoiesc de asta.

| wildthing a răspuns:

Dar tractorul trebuie sa foloseasca un drum public ca sa ajunga la tarlaua respectiva. Ti-l duce cineva pana acolo?winking

Răspuns utilizator avertizat
| CIaudiu a răspuns:

Nu iti trebuie daca vrei sa ari pentru tine sau pentru alti oameni fara sa fi in cadrul unei firme si ai campul in spatele casei. Mersul pe sosea este ilegal fara carnet. Daca gasesti o solutie sa ajungi pe camp fara sa mergi pe sosea, dai bataie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe câmp nu, pe drum public da.