| Rockstyle a întrebat:

Am 17 ani si am primit o amenda de la politia locala pentru deranjarea linistii publice.Ce sa intampla daca nu o platesc?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu o platesti amenda se trimite spre executare silita la compartimentul de impozite si taxe de la primaria localitatii de domiciliu.
Daca nu te pot executa silit, deoarece n-ai salariu, conturi in banci sau bunuri mobile executabile silit, pot solicita judecatoriei transformarea amenzii in ore de munca in folosul comunitatii, pentru minorii intre 16-18 ani se pot da maxima 25 de ore.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Posibil sa ajunga la finante si sa fie nevoiti parintii tai o sa plateasca cand isi platesc impozitele pe casa/masina.

daca nu o sa o platesti tu la un moment dat, cand vei avea nevoie de orice document de la finantesau chiar posibil sa fii pus la munca in folosul comunitatii daca isi bate careva capul

| SkyPilot a răspuns:

Vei fi nevoit sa o platesti cand vei avea nevoie de un document oficial.

| IonutCG90 a răspuns:

Salut. Vei fi deranjat de ei din liniștea ta privată big grin.