| AlexSadik a întrebat:

Salut, acum vreo 4 zile am luat o amenda de la jandarmerie pentru deranjarea linistii publice in valoare de 100 RON.Sunt major, 18 ani, stau cu parintii. Am mai avut tangente cu jeg...organele serioase ale statului dar niciodata o amenda. Nu as vrea sa afle parintii de amenda si nici nu am bani sa o platesc, ce se intampla daca nu platesc? se baga la impozit? o trimite prin posta? Au cum sa mi-o vada parintii? se mareste? ce se intampla?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu o platesti se va trimite la organul fiscal de la domiciliul tau care poate incepe executarea silita si sigur vor afla si parintii. Mai pot afla si cand se vor duce sa plateasca impozitul pe locuinta.
Amenda nu se mareste, indiferent cand este platita, peste o zi sau peste un an.
Cheltuielile cu ea pot creste daca este executata silit, se vor adauga la ea cheltuielile de executare. Te sfatuiesc s-o platesti, daca esti vinovat. Daca nu esti vinovat poti face plangere contraventionala, in termen de 15 zile de la primirea procesului verbal de contraventie. Numai bine!

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa apara la impozite daca nu o platesti. Si nu cred ca organele au ceva cu tine avand in vedere "confruntarile" care pana la urma s au soldat cu amendarea ta.

Răspuns utilizator avertizat
| zuzualina a răspuns:

Sorry, dar deja s-a marit (a ajuns la 200 sau 300 RON)
Si da, o baga la impozit.

| AlexSadik explică (pentru zuzualina):

Stergeti contul te implor, esti batuta in cap sad

| zuzualina a răspuns (pentru AlexSadik):

Si tu la fel

| zuzualina a răspuns (pentru zuzualina):

Eu nu am treaba cu legea, dar asa mi-a spus cine a avut amenda

| ƛƝƊƦЄЄƛ a răspuns:

O să afle oricum.Fă cumva şi plăteşte dacă mai vrei să fii un "înger" în ochii lor.
N'seara!

Răspuns utilizator avertizat
| hackey a răspuns:

Daca nu o platesti o sa ajunga la impozit. Tu presupun ca nu ai apartament, masina pe numele tau => nu au ce sa iti faca. Dupa 5 ani amenda se anuleaza insa daca te angajezi ti se va trage de la salariu+penalitati. Daca poti fa rost de bani si plateste-o.

| RA94 a răspuns:

Ce ai facut ma porcule, tu-ti dumnezaii ma-ti, 2 saptamani lipsesc si eu si tu ce faci?

| julika83 a răspuns:

Ideea e ca va aparea la fisc atunci cand parintii tai se vor duce sa plateasca impozitul, si probabil va aparea o suma mai mare de 100 de ron, ca urmeaza penalizari pentru intarziere, etc. Deci de aflat vor afla oricum. Plus ca daca ai nevoie de pasaport, sa-ti schimbi buletinul, sa te angajezi, apari ca fiind dator la fisc. Te va incurca mult. Mai bine fa cumva si plateste-o.

| jamaica13 a răspuns:

Stay.linistit,boss,,eu,am,luat,53 de amende si nu mi-a facut nimic politia dormi linistit