| umbra09 a întrebat:

Buna TPU am niste intrebari
Ieri am avut un conflict cu un baiat a sarit sa ma loveasca cu pumnul m-am ferit dupa iar a incercat sa ma loveasca dupa i-am dat 2 pumni i-am spart capul si dupa m-a luat taicaso prin spate de gat si m-a lovit cu pumnul fara ca eu sa-l vad sama pot apara si maicasa iar m-a lovit cu palma sa ma tina de vorba ca sa ma ia ala prin spate intrebarea mea este
Care va fi amendat pentru ca tot ei au sunat la politie
Eu am fost in legitim aparare nu? Odata ce m-am ferit si i-am zis sa inceteze si el a continuat... cine ma lamureste funda

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Cred ca in acest mod de a vorbi, nu mai avem ce discuta.
Cum iti asterni, asa vei dormi!
Legea isi v-a spune cuvantul.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci frumos si depui plangere penala pentru vatmare corporala si atunci se va face o ancheta si vede politia cine are dreptate

| pietrean a răspuns:

Daca ai martori,ca el a inceput bataia,poti scapa mai usor, dede amendat, sunt sigura ca o sa fiti toti amendati, inclusiv parintii baiatului lovit, conform legii 61(tulburarea lisistii publice). Daca baiatul, isi scoate certificat medical, poate deveni situatia mai grava, in functie de cate zilele de spitalizare(daca are).
Tu ai fost in legitima aparare, dar....ai lovit si tu, si ai lovit rau de tot.
Totul depinde si de declaratiile fiecarei parti:victime si martori.
Pentru tulburarea linistii publice, cazul vostru, amenda este intre 100 si 1000 roni.Depinde si in ce paragrafe, poate incadra politistul acel incident.
Poti cauta pe Google: legea 61+amenda
si vezi paragrafeleiar in josul paginii,o sa vezi in ce limite sunt cuprinse amenzile.
Dar si parintii tai(cred ca esti minor),o sa aiba de tras. Poate o sa-ti fie invatatura de minte,ca mai bine este sa eviti scandalul,decat sa platesti(in unele cazuri chiar cu inchisoare, daca intervine decesul).
Dar nu ai de ce sa disperi, ca asta este viata:cu suisuri si coborari, dureroase, din care poti invata.

| umbra09 explică (pentru pietrean):

Dar ce trebuia sa fac daca baiatul acela tot incerca sa ma loveasca i-am zis sa inceteze a continuat sa stau sa ma bata? naveam alta sansa de scapare... dc trebuie sa iau amenda ca ma apar? nu sia spart chiar asa tare capul si da am 16 ani sunt minor

| pietrean a răspuns (pentru umbra09):

Puteai sa pleci, pur si simplu.Ramaneai cu onoarea patata, dar fara amenda si smotru din partea parintilor!
Daca o sa ai martori ca te-a provocat, poti sa scapi mai usor.

| umbra09 explică (pentru pietrean):

Ti-am spus si mai sus ca nu puteam sa plec nu ma lasa a sarit la bataie cand am plecat a vint dupa mine cu tacsu si masa acum ai inteles?

| umbra09 explică (pentru pietrean):

Dar pe barbatul ala pot sa-l dau in judecata ca m-a lovit sa scot niste bani de pe el?

| pietrean a răspuns (pentru umbra09):

Cred ca in acest mod de a vorbi, nu mai avem ce discuta.
Cum iti asterni, asa vei dormi!
Legea isi v-a spune cuvantul.