| Romania2014 a întrebat:

Am 17 ani, si vreau sa ma intorc in Portugalia, ideea este ca vreau sa merg singur, fara parinti. Si nu am nici insotitor, se poate face ceva in cazul acesta? Stiu ca imi trebuie procura facuta de parinti.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parintii vor indica in declaratie (nu procura) un insotitor major, acesta poate fi si personalul de bord de pe avion, tren sau soferul masinii, dupa caz. Daca nu ai insotitor major nu vei putea iesi din tara.

| alessia5158 a răspuns:

Asa cum ti-a raspuns Ioandelasal, pentru a-ti permite iesirea din tara, Politia de Frontiera iti va cere o declaratie notariala semnata de catre ambii parinti.In respectiva declaratie, parintii isi exprima acordul in privinta calatoriei tale si indica un insotitor major. Modelul acestei declaratii poate fi gasit pe site-ul oficial al Politiei de Frontiera in sectiunea "conditii de calatorie, cetateni romani, minori":http://www.politiadefrontiera.ro/