| LoWGuY a întrebat:

Am 18 ani si vreau sa ma angajez in Germania pe timpul verii.O sa mai primesc alocatie daca ma angajez?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula alocatia de stat pentru copii inceteaza la varsta de 18 ani. Exceptie fac cei care mai sunt elevi de profesionala sau liceu si fac cerere sa primeasca alocatia in continuare.
Daca esti in situatia de exceptie atunci vei primi alocatia in continuare.

| darrio2007 a răspuns:

Si cine te angajeaza acolo pe timpul verii? Alocatia, oricum inceteaza la 18 ani.

| MihaelaDart a răspuns:

Esti in vacanta, tu poti sa muncesti part-time atat in tara cat si oriunde in lume, alocatia nu ti se va taia, doar in cazul in care renunti la studii.
Ca fapt divers, ca sa mergi in Germania pe timpul verii nu o sa faci prea multa "branza" in primul rand ei tin cont foarte mult pe limba germana, nu esti cunoscator, sansele sunt foarte minime pentru angajare.
Mai bine ai merge intr-o tara calda spre exemplu in Grecia, Spania ori Italia pentru a lucra pe timpul verii (in tavernele grecesti ai salariu+bacsis), in Germania mai mult ploua. Grecii de exemplu nu tin cont de limba, cu ei poti comunica si in engleza.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Alocatia o primesti aici? Sau in Germania? Mergi si intreaba aici la secretariatul scolii, ei cunosc legea si i ti vor putea spune daca tu te mai incadrezi ca varsta sa primesti alocatia.

| danaieladaniela a răspuns:

Pai de la 18 ani nu mai primesti alocatie

| laeimbrea a răspuns:

Primesti alocație dacă încă esti elev la liceu si faci o cerere la secretariat.

Alocația o primesti de la statul român pentru că ești la liceu in Romania.

Alocația din alta tara o primesti doar dacă ai sub 18 ani si minim unul dintre părinții tăi lucrează în țară respectivă, cu contract de munca.

| PuyaTimonel a răspuns:

Pai daca ai 18 ani impliniti nu mai primesti alocatie caci asa e legal. Si daca lucrai de la 17 ani sau mai putin oriunde tot primeai alicatie.

| Dell_Delia_2000 a răspuns:

Da.O sa mai primesti

| Dell_Delia_2000 a răspuns:

Da,o sa mai primesti garantat.