| AnonimAnonim4321 a întrebat:

Salut, am împlinit 18 ani și vreau sa știu dacă tot primesc alocatie sunt clasa a12a și tot primesc alocatie dacă n am completat vreo cerere?

Răspuns Câştigător
| Talpai_Szilvia_1998 a răspuns:

Salut, da poți să primești în continuare alocație dacă faci o cerere în care justifici că încă ești elev.

Pe site-ul InfoFinanciar am găsit asta:
"Pentru cei care doresc să primească în continuare alocații, chiar dacă au împlinit vârsta de 18 ani, trebuie să depună actele necesare și să-și înregistreze dosarul la Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului- Serviciul Alocații. Astfel, tinerii vor avea nevoie de: cerere tip, adeverință de elev, copie act identitate, extrasul de cont în original, care să aibă semnătura și ștampila instituției bancare și o cerere pe proprie răspundere. Elevii vor trebui să completeze și să depună aceste cereri în luna în care elevul împlinește 18 ani, conform Romania TV „

Eventual sună la direcția de asistență socială din județul tău și vezi ce ți se spune, deși eu din câte am înțeles poți să mai faci cerere.

Spor big grin

8 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Legal părinții au dreptul sa te întrețină pana la 26hee hee

| darrio2007 a răspuns (pentru Catrice):

Unde scrie asta?

| Catrice a răspuns (pentru darrio2007):

Codul familiei parca...mi-a zis asta un prieten avocat acum câțiva ani.

| darrio2007 a răspuns (pentru Catrice):

Acum cativa ani era alta lege.

| ReddY25 a răspuns:

Eu am făcut o cerere

| Davyduchiha2001 a răspuns:

Alocație nu cred că mai poți sa primești dar poți sa îți faci ajutor

| Specialistul95 a răspuns:

După împlinirea vârstei de 18 ani, nu mai primești alocatie