| anonim_4396 a întrebat:

Am 4000 € si as vrea sa-i pun in contul de lei pe cardul BT. Nu vreau sa-i depozitez, ci sa pot scoate oricand vreau ce suma vreau. As pierde mult daca i-as baga schimbati din euro in lei?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In asemenea caz este greu de dat un raspuns corect, fiindca este greu de prevazut cursul de schimb euro/leu, chiar si pentru viitorul apropiat. Daca o sa creasca atunci ai pierde, daca ar scadea ai castiga.
O parere: punea suma intr-un cont curent in euro si transformi in lei doar sumele ce le scoti.

Bula
| Bula a răspuns:

Tine-le la banca sau acasa si schimbi din ei doar atunci si doar atat cat ai strict nevoie.
Schimbul sa faci la case de schimbi care au cursul cel mai bun, fara comision (bancile ti le schimba la curs mult prea slab decat la case de schimbi consacrate).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde unde ii schimbi.

| Frank51 a răspuns:

Doar daca cursul euro creste brusc la 5-6 lei, sau daca nu ii folosesti o perioada lunga de timp si te trezesti ca cursul a devenit foarte mare. Cea mai ok solutie este sa ii schimbi la un exchange cu cea mai buna oferta, si pierderile sunt foarte mici pentru perioade scurte(2-3 luni).

| Panamax a răspuns:

Daca nu ai nevoie de Euro e ok.

| Marbea a răspuns:

Ii poti schimba la o casa de schimb si sa-ti faci un cont de economii cu dobanda la vedere. Din contul de economii poti transfera in contul curent suma de care ai anevoie la un moment dat si poti retrage de la bancomat cu costuri zero. La BT transferul intre conturi este zero lei.
Din Contul de economii poti retrage sau alimenta oricand doresti iar dobanda se aduna. Eu asa am si sunt foarte multumita.
Mai multe detalii obtii de pe site-ul BT sau la banca.

| shu7e a răspuns:

De ce ai face asta? Ai nevoie de lichidități in lei? Daca e pe termen scurt atunci e ok. Chiar și așa dacă vrei să profiți la maxim presupunând că cei 4k sunt in cont acum as face cont revolut (daca nu ai deja) și i-as transfera prin revolut la un curs de obicei mult mai bun.
Dar dacă nu ai nevoie de ei acum sau de toată suma i-as tine tot în euro sau macar o parte din ei