| thegoodoltimes a întrebat:

Salut.
Am buletin in Bucuresti facut dar am inceput scoala de soferi in Oradea. Pe acte astazi la inscriere la scoala de soferi am scris domiciliat in Bucuresti cum era scris pe buletin. Acum intrebarile mele sunt:
1. Cum pot sustine examenul in Oradea si nu in Bucuresti?
2.Cum pot primi carnetul de soferi la o adresa din Oradea si nu cea din buletin?
Multumesc anticipat. Numai bine.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, vei depune la dosar o copie de pe viza de resedinta.
Si ce ai spus cu trimiterea permisului nu se aplica in cazul tau, sustii examinarea in Oradea si soliciti sa-ti fie trimis tot in Oradea, la adresa de resedinta.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Examinarea se poate sustine in Oradea doar daca ai viza de resedinta (flotant) acolo.
2.Vei solicita sa-ti fie trimis carnetul la adresa unde ai viza de resedinta.

| thegoodoltimes explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de raspuns.
Inteleg ca examinarea se poate sustine in Oradea daca ai resedinta de flotant acolo, dar daca eu am trecut pe datele de scoala datele din buletin care sunt din Bucuresti asta inseamna ca trebuie sa ma inscriu iar cu viza de flotant? Sau doar inainte de examen trebuie sa fac un demers avand in vedere unde pot sustine examenul final? Si unde pot solicita sa fie trimis carnetul la adresa de resedinta? Pe site-ul MAI scrie :" Da, în cazul preschimbării, aveți posibilitatea de a indica adresa la care doriți să vă fie livrat permisul de conducere (domiciliu, serviciu sau oricare altă adresă la care puteți fi găsit). Nu - în cazul permiselor noi - obținute prin examen.".
Nu inteleg exact.

| Ioandelasal a răspuns (pentru thegoodoltimes):

Da, vei depune la dosar o copie de pe viza de resedinta.
Si ce ai spus cu trimiterea permisului nu se aplica in cazul tau, sustii examinarea in Oradea si soliciti sa-ti fie trimis tot in Oradea, la adresa de resedinta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa ii faci viza de flotant in Oradea si le spui celor de la scoala sa actualizeze datele inainte sa te inscrii la examen.