| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Am buletin pe comuna și am luat amenda in oraș. Eu am semnat sa iau amenda în mână, întrebarea mea este pot sa o plătesc la finanțe in oraș sau trebuie să mă duc în comuna mea sa o plătesc? Ajunge amenda și la primăria de la mine din comuna? Pot sa plătesc amenda fara buletin (mi l-am pierdut). Daca sunt minor (16 ani) trebuie sa iau pe cineva adult cu mine?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Amenda se plateste la ANAF - Directia de Taxe si impozite din orasul mare, nu la tine la tara.
Pastreaza foarte bine chitanta, ca s-ar putea sa vine o verificare peste 1-2 ani si sa-ti ceara sa o platesti din nou, daca ei au pierdut datele si chitanta ta.

Cum ti-ai pierdut buletinul, trebuie sa ajungi oricum la Politie, (Serviciul Evidenta Populatiei) din orasul tau, si sa iti faci buletin nou.
Este nevoie de: o tax ade 7 lei platite la acelasi ghsieu unde ai platit si amenda, numai ca trebuie sa spui celei de la ghiseu ca este pentru "buletin nou".
deci, acte care trebuiesc: certificat de nastere in original si copie xerox, sa mearga un parinte cu tine si sa aiba la el buletinul si actul de propietate al casei, ca sa te ia in spatiu, declarand adresa unde locuiti. Secompletaza acolo o cerer tip pe care o semnezi si tu si parintele tau sis e depune la ghiseu. tot acolo ti se face si poza pentru buletin. Deci sa fii imbracat curat si pieptanat.

https://www.libertatea.ro/stiri/acte-necesare-buletin-taxe-2873694