Întrebare recomandată | numesiprenume0 a întrebat:

Am cateva nelamuriri in legatura cu Drepturile unei persoane cu handicap de gradul 1 (grav sau accentuat), in acest caz, grav. Daca ar putea cineva de pe aici sa ma lamureasca...
1.Scutirea de la plata chiriei si a impozitelor pentru o camera de locuit(se refera la inchirierea unei garsoniere?) Se poate inchiria o garsoniera din proprietatea statului fara plata celor mentionate anterior?(taxe suportate din bugetul de stat)
2.Persoanele in cauza sunt scutite de orice taxa aplicata pe venit? Nu sunt impozabile veniturile din salarii realizate de catre persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat?
3.Un alt drept ar fi acela ca persoana in cauza poate beneficia de un autovehicul adaptat pentru transport. Acest drept se refera si la autoturismele din categoria B, adaptate? Daca da, un autovehicul cu transmisie automata se incadreaza in cerinte?
Acestea imi sunt toate nelamulirile. Daca ati putea va rog sa ma ajutati... Ofer funda!

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

1 ești scutit de plata impozitului pe apartament dacă e pe numele tău

3 "poate beneficia de un autovehicul adaptat" DAR nu ți-l dă nimeni gratuit