| gandesti a întrebat:

va rog cei care cunosc legile privind proctetia persoanelor cu handicap accentuat permanent si angajate sunt scutite de la plata impozitului pe salariu. si daca aceasa suma poate fi teturnata retroactiv persoanei in cauza. cu multumiri

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, sunt scutite in conformitate cu art. 55, litera ca^1(ca indice 1) din Codul fiscal si pot cere restituirea impozitului retinut in mod eronat pe ultimii 5 ani, in conformitate cu prevederile Codului de procedura fiscala, art. 117 si 135. De asemenea pot cere si dobanzile legale la aceste sume. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dacă i-au fost reţinute impozite pe parcursul unei perioade în care a fost angajat şi în acelaşi timp avea şi certificat de încadrare într-un grad de dizabilitate, eliberat de Comisia de Expertiză din cadrul DGASPC-ului judeţean atunci da, poate fi returnat retroactiv conform Codului Fiscal.
Însă, dacă era persoană cu dizabilităţi dar NU avea un certificat în acest sens, se consideră perioadă de muncă în calitate de persoană sănătoasă şi nu se returnează nimic.
Salut.

| alessia5158 a răspuns:

Nu poti fi scutit de impozit decat pentru viitor, incepand cu data inscrisa pe certificatul de handicap. Nimeni nu poate sa-ti dea inapoi impozitul retinut din salariu pentru perioada anterioara eliberarii certificatului --- cu alte cuvinte, beneficiezi de drepturile din aceasta lege :http://www.dreptonline.ro/......p_2008.php dupa ce ai obtinut certificatul! Numai bine!