| Aurel_Burduja_1999 a întrebat:

Salut,am cetatenie moldoveneasca si traiesc in Moldova,am cetatenie Romana, si as dori sa aflu daca o sa pot sa ader la armata romana la implinerea a 18 ani?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.446/2006, citez:
"ART.8.(1) Cetăţenii cu domiciliul stabil în România, care au dobândit sau au redobândit cetăţenia română, îndeplinesc serviciul militar după o perioadă de cel puţin 6 luni de la stabilirea sau restabilirea în ţară.
  (2) Cetăţenii care au cetăţenie dublă/multiplă îndeplinesc serviciul militar la instituirea stării de asediu, a stării de mobilizare şi a stării de război conform acordurilor încheiate între România şi ţara/ţările a cărei/căror cetăţenie o mai deţine persoana respectivă.
  (3) În situaţia în care nu există acorduri încheiate între România şi ţara/ţările a cărei/căror cetăţenie o mai deţin persoanele prevăzute la alin. (2), acestea îndeplinesc serviciul militar în condiţiile prevăzute la alin. (1)."
Fata de aceste prevederi nu poti fi inrolat daca nu ai domiciliul in Romania cel putin 6 luni anterior cererii.

1 răspuns: