| Ionut0409 a întrebat:

Salut
Am cumpărat de curând o mașină și am făcut actul de vanzare cumpărare pe numele meu și am băgat-o la primărie dar nu am inmatriculato.
Și acum vreau sa o trec pe numele mamei di cauza asigurări ca pe numele meu este foarte mare.
Ce trebuie sa fac?
Fac act de vanzare cumparare cu mama și apoi ma duc din nou la primare sa o scot de la mine și sa o pun la ea?
Menționez din nou ca nu am apucat s-o inmatriculez.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti s-o vinzi sau s-o donezi mamei.
Dupa transmiterea dreptului de proprietate mama ta se va duce la primarie s-o inscrie pe ea si tu s-o scoata de la impozitul tau.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exact, o vinzi mamei tale, o scoti de la primarie si o inscrie iar ea

| sierra1 a răspuns:

E corect ceea ce spui!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mergi la un birou de acte auto, iti vor face ei formularele care trebuie. Cred ca e nevoie de contract intre tine si mama ta, si fisa de inmatriculare intre mama ta si persoana din actele masinii. Adica o viza fiscala pe noua fisa de inmatriculare; dar nu sunt sigur.
La acte auto afli demersul, eventual le platesti lor cateva sute de lei, si iti fac ei inmatricularea.
La primarie, cum ai spus, mergi cu contractul pe care il vei face cu mama ta, si i-o transferi ei.