| valy69669 a întrebat:

Salut! Am făcut asigurare pe 6 luni și am folosit doar 2 luni maxim! Nici atât. Si masina am vândut-o.
Cum pot recupera restul de bani?

4 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Contactezi asiguratorul si iti restituie banii pe lunile ramase.
https://www.rcapedia.ro/restituire-prima-rca/

| FerLin a răspuns:

Cu contractul de vanzare cumparare stampilat atat la tine la primarie ca ai vandut masina cat si la primaria cumparatorului ca a trecut-o pe el, poti solicita restituirea diferentei de prima de asigurare in modul descris in linkul trimis de Intruder19. Asa am facut recent pentru un client de-al meu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te adresez asiguratorului si iti spune ce trebuie sa faci, in principiu poti recupera banii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Poti recupera banii doar daca noul proprietar a inscris masina pe numele lui.
El poate circula trei luni pe asigurarea ta si in acest caz mai ai de recuperat banii doar pentru o luna.
Deci iti trebuie un act de la politie cu data cand a fost radiata masina de pe numele tau.