| anonim_4396 a întrebat:

Azi am avut accident cu masina/in urma impactului cu un arbore/masna este de nerecuperat/si m-am hotarat sa o radiez/asigurarea la ea a fost facuta acum cateva luni/pe un an/intrebarea este pot sa recuperez bani de pe asigurare/1500 de lei a fost cand am facut asigurarea, si care sunt demersurile de a ajunge in posesia lor

Răspuns Apreciat de Editori
| Laura a răspuns:

Despăgubiri nu primeşti, presupun că nu arborele a fost de vină. Prima de asigurare poate să-ţi fie restituită doar dacă n-a fost plătită nicio daună în perioada valabilă şi dacă nu ai nici dosar activ, adică dacă nu află asiguratorul că te-ai pupat cu arborele. Atunci te duci la asigurator cu certificatul de radiere, poliţa şi o cerere de restituire; el o să îţi spună exact, dă un telefon fără să zici că te-ai ciocnit.

| nigearares a răspuns:

Cum radiez masina?

| Laura a răspuns:

Trebuie să o radiezi din circulaţie de tot ca să nu mai plăteşti aiurea impozit sau să nu iei vreo amendă. Îţi trebuie talonul şi numerele, fişa de înmatriculare şi cartea maşinii şi cel mai important să faci dovada că ai scos-o din circulaţie (de exemplu adeverinţă de dezmembrare sau o adeverinţă de la primărie cum că stă bine mersi într-un loc privat) - aici de tine depinde, tu îţi ştii interesul şi poţi să îţi dai seama care-i cea mai bună variantă.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asigurarea CASCO - iti plateste daunele.
Asigurarea RCA - nu mai poti recupera nimic.

| Jaegerjaquezz a răspuns:

Banii se recuperează şi la maşini radiate sau casate Banii din prima de asigurare pot fi recuperaţi nu doar dacă v-aţi vândut autoturismul, ci şi în cazurile în care aţi decis să radiaţi sau să casaţi maşina. "Se recuperează banii cu aceeaşi procedură, doar că în loc de certificatul de radiere va fi un certificat fiscal sau documentul de la unitatea care casează autoturismul", spune Diana Năstase. Restituirea banilor se face, de regulă, în termen 15 zile. Există posibilitatea ca suma să fie virată şi mai repede, dar se poate ajunge şi la un termen de două luni, depinde de asigurator şi de câte cereri sunt făcute în acest sens.