| 0oPo0 a întrebat:

Salut, am fost astazi la un magazin de vanatoare si am intrebat cat costa un pistol airsoft cu bile si mi-a spus ca are intre 1 mil - 5 mil si nu imi trebuie decat buletinul. Intrebarea mea e... daca ma prinde politia pe strada, gen se vede unde il tin. iau amenda si mi-l confisca sau nu se intampla nimic?

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Ca sa sumarizez legea,
trebuie sa ai doar 18 ani. desi nu e considerata arma letala, legea impune restrictii de utilizare.
Nu sunt destinate autoapararii.
Expunerea armei in locuri publice poate fi sanctionata contraventional si penal, inclusiv confiscarea acesteia.
Este interzisa utilizarea acestora pe animale si persoane.
Este permisa utilizarea doar in incinte special amenajate (gen poligoane)
Transportul armei nu se face la purtator altfel vezi mai sus ce se intampla. Transportul se face cu arma descarcata, intr-o geanta husa sau cutie de transport specifica.

3 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Habar n-ai. pentru armele de airsoft nu ai nevoie de permis. mai ales cele care au viteza proiectilului pana in 230m/s

| pufulescu a răspuns:

Ce cumperi tu acolo cu 100 de ron nu are in nici un caz viteza proiectilului peste 230 m / s fiindca e produs chinezesc ieftin, deci nu se incadreaza la categoria arme prin urmare nu trebuie autorizatie.
Insa brava politie romana, care nu gaseste aproape niciodata urmaritii general sau minorele rapite si duse " la produs " in Italia iti va da o amenda daca te vede cu jucaria aia pe strada.

| addyC a răspuns:

Nu-ti trebuie autorizatie pentru arme de airsoft. Totusi, fiind replici fidele, cel putin ca design, nu ar fi indicat sa mergi cu el la vedere pe strada.