| Helpme99 a întrebat:

Salut, am fost azi sa ma inscriu pentru admitere la politie. Ideea este ca am avut de completat 2 pagini.
Evident ca am dat de vocabularul oficial care foloseste termeni mai putin intelesi.
Am gresit odata foaia si am cerut alta. In momentul acela, cel care se ocupa de foi, mi-a zis ca daca mai gresesc odata, ma da afara.
Eu unul nu cred ca are voie sa ma dea afara pentru ca am gresit o foaie, slujba lui fiind sa-mi dea alta la cererea mea.
Am inceput iar foaia si am gresit din nou in alta parte.
I-am cerut alta, si ma ia cu chestii de genul "pai ce am vorbit noi mai inainte".
Mi-a dat a 3 a foaie si am completat-o pe toata.
Bineinteles, mi-a luat ceva s-o completez pentru ca am preferat sa intreb inainte sa scriu prostii. De fiecare data cand intrebam, eram luat la misto, abia apoi eram indrumat.
Eram luat la misto cu vorbe de genul "uite cat ti-a luat sa scrii aici", "tu chiar asa nu stii", "esti praf la astea".
Acum am mai multe intrebari pentru voi:

1) merita sa-mi bat capul cu acest comportament de samantar?
2)vi se pare normal ca un indrumator oficial sa aiba un astfel de comportament?
3)cum ar trebui sa raspund acestui comportament?
4)pot face plangere impotriva hartuirii verbale aduse de el?

Rog seriozitate.

Răspuns Câştigător
| NotAnArchetype a răspuns:

Din pacate, vei intalni acest tip de comportament in aproape orice institutie. Secretarele vor fi prea plictisite sa te ajute cu informatii, profesorii se vor comporta de parca provii dintr-o rasa inferioara, pe scurt, oamenii sunt cinici.
Foarte rar vei intalni persoane cu adevarat dornice sa te ajute. In rest, the law of the jungle, mananca-i tu pe ei sau lasa-te mancat.
Incearca, totusi, sa fii cat mai politicos posibil si intelegator.
Nu, practic nu e "hartuire verbala", doar nesimtire. Poti doar sa il reclami unui superior, dar probabil ca nu vei fi luat in seama.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Evident ca ai dat de un vocabular care a fost peste puterile tale de intelegere, pentru ca nu te-ai chinuit niciodata sa inveti, ca sa intelegi termeni mai elevati.
Nu-i nimic, examenul nu-i pentru toata lumea, ci doar pentru cei care au un anumit nivel de inteligenta si abilitate sa inteleaga, cu ce se manaca.
Faptul ca ai gresit deja de 3 ori, confirma ca examenul a fost peste puterile tale sa-l intelegi si sa-l rezolvi, asa cum ar fi fost normal, de prima oara.
Bineintels ca examinatorul nu este pus acolo sa-ti tot schimbe tie foile de examen, ceea ce, de obicei nu se intampla cu cei examinti, dar la tine nu s-a intamplat odata, nici de 2, ci de 3 ori, ceea ce, este evident pentru toate lumea ca esti f slab pregatit si incapabil sa sustii un examen de asa anvergura.
Nu te-a hartuit nimeni verbal, supraveghetorul a facut o gluma la inceput, care s-a ingrosat mai pe urma, cofirmand incompetenta ta, care de fapt te-a deranjat.
Dupa cum spuneam, nu trebuie sa te mai stresezi, ca examenul asta este picat oricum.
Altceva mai usor pentru tine, ceva unde nu trebuie sa inveti si sa dai raspunsuri adecvate, ceva axat pe munca fizica, ar fi mai nimerit pentru cei ca tine.