| al3exyo a întrebat:

Salut, am gasit un scuter destul de ieftin si arat foarte bine e foarte putin folosit, vanzatorul spune ca nu are decat un contract de vanzare cumparare la el dintre proprietarul vechi si nu l-a inscris inca, stiu ca ar trebui sa aiba si o carte de identitate. ideea e cum il pot inscrie la primarie daca am doar contractul, sau detalii exxacte daca stiti ce solutii am

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fa un contract de mana. Apoi il poti inscrie in baza unei declaratii pe proprie raspundere, autentificata de un notar public, in care declari ca l-ai cumparat de la..., cu date de identificare, nu este furat dar vanzatorul nu ti-a putut da actele.

| al3exyo explică (pentru Ioandelasal):

Si cu rarul si itpul a am inteles ca se fac si atea, cum le rezolv?

| Ioandelasal a răspuns (pentru al3exyo):

Registrul Auto Roman (RAR) face inspectia tehnica perioadica (ITP) la cine se prezinta cu autovehiculul. Si acestora, daca iti cer, poti sa le prezinti declaratia pe proprie raspundere. ITP se face inainte de inregistrare.