| DjFelix a întrebat:

Salut am intrat intr-o mare problema. Eram in club de halloween.2 tipi in stare de ebrietate se dadeau la fetele de acolo, dupa care unul dintre ei vine in fata mea, imi ia paharul de bautura din mana, eu il imping si ma loveste in arcada, iar in momentul ala tot clubul a sarit pe ei si i-au luat la bataie grav, ideea este ca am dat un pumn in dinti celui care mi-a luat paharul si ma aleg cu mana sparta si cu un os de rupt, acum sunt in spital internat (lol). ideea e ca m-am dus si eu cand au chemat politia si am spus ca m-a lovit in ochi. i-am dat datele si imi zice politistul ca pot scoate certificat medicolegal bla bla bla. sa ii dau nr de tel sa ma anunte daca acei tipi vor face plangere impotriva mea. aici e nelamurirea mea, ar trebui sa imi fac griji? (treaba s-a intamplat vineri dimineata, astazi e luni si tot in spital sunt pana imi coase mana ), dati-va cu parerea voi fi afectat cu ceva? nu am avut nici o data deaface cu politia sau batai sa se ajunga la politie... help dau funda si o sticla de vodka

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In functie de ce vor declara martorii poti fi sau nu afectat.
Din ce spui s-ar putea sa fii cercetat pentru infractiunea de incaierare, citez:
"ART.322.Participarea la o încăierare între mai multe persoane se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 6 luni sau cu amendă.
Dacă în cursul încăierării s-a cauzat o vătămare gravă integrităţii corporale sau sănătăţii unei persoane, cel care a săvârşit această faptă se pedepseşte pentru infracţiunea săvârşită, al cărei maxim se reduce cu un an. Ceilalţi participanţi la încăierare se pedepsesc cu pedeapsa prevăzută în alin. 1.
În cazul prevăzut în alin. 2, dacă nu se cunoaşte care dintre participanţi a săvârşit faptele arătate în acel alineat, se aplică tuturor închisoarea de la 6 luni la 5 ani, când s-a cauzat vătămarea integrităţii corporale sau sănătăţii. În cazul în care s-a cauzat moartea, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 15 ani.
Nu se pedepseşte cel care a fost prins în încăierare împotriva voinţei sale, sau care a încercat să despartă pe alţii, să respingă un atac ori să apere pe altul."
Tot din ce spui cred ca se va retine legitima aparare si astfel nu vei mai fi pedepsit penal, se poate sa fie aplicata o amenda pentru contraventia de scandal in locuri publice, conform L.61/1991.
Cam totul va depinde de zilele de ingrijire medicala necesare pentru vindecarea celor doi si cine va fi gasit vinovat de producerea leziunilor.
Incaierarea se cerceteaza si din oficiu, asa ca nu este nevoie de o plangere prealabila si o plangere penala poate fi facuta oricand in termenul de prescriptie, care este de cativa ani.

| DjFelix explică (pentru Ioandelasal):

Ideea este, ca ei nu stiu ca eu am dat in ei

| DjFelix explică (pentru Ioandelasal):

Si eu am martori. ei nu

| Ioandelasal a răspuns (pentru DjFelix):

Tot ce se poate, depinde de ce vor declara martorii, indiferent ca ai tai sau ai lor.

| BassHunter13 a răspuns:

Nu ai de ce sa iti faci griji, daca ai martori si ii cum zici tu se numeste autoaparare, urmeaza sfatul politistului scoti un certificar medio-legal si faci o plangere la politie!

| vangaelis a răspuns:

...sper că nu-i dreapta laughing))

| TheEyes a răspuns:

Man parerea mea e ca nu ai de ce sa iti faci griji...Sa stai linistitwinking.
Salut bafta cu mana sad.

| Sarcasticu a răspuns:

Te poți alege cu o mustrare verbală/scrisă daca se face plângere. Dacă se face plângere penală și tu ești vinovatul din start te poți alege cu dosar + amendă administrativă sau penală. happy

| DjFelix explică (pentru Sarcasticu):

Cat timp de la incident au dreptul sa depuna plangere?

| Sarcasticu a răspuns (pentru DjFelix):

Între 24 și 72 ore.

| georgel09 a răspuns:

Nu stai calm daca el te-a lovit primul este vina lui plus ca era si muci de bat, poate ca politia iti va cere date, chesti si sa le povestesti amanuntit ce sa intamplat.in rest nu are ce sa iti faca.important ii sa te faci bine;-) funda?

| kiiikiikik a răspuns:

Daca nu ai facut nimic eu cred zic ca nu are rost sa fii ingrijorat.