| Met a întrebat:

Salut, Am nevoie de un raspuns rapid, trebuie sa port vesta de noapte cand merg cu skateboardul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul este afirmativ, daca nu exista trotuar si o sa circuli pe carosabil.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
  "(5) Sunt asimilate pietonilor persoanele care conduc un scaun rulant de construcţie speciala, cele care conduc vehicule destinate exclusiv tragerii sau împingerii cu mana, precum şi cele care se deplasează pe patine sau dispozitive cu role."
Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.166. Pe timp de noapte, pietonul sau persoana asimilată acestuia care  circulă pe partea carosabilă a drumului, care nu este prevăzut cu trotuar sau acostamente, trebuie să aibă aplicate pe îmbrăcăminte accesorii fluorescent-reflectorizante sau să poarte o sursă de lumină, vizibilă din ambele sensuri."

3 răspunsuri:
| Sekim a răspuns:

Salut
Este necesar sa porti vesta doar daca mergi pe carosabil. Daca esti pe trotuar, nu este neaparat nevoie de ea.

| lilith16 a răspuns:

Poti sa tii blitul de la telefon deschis cat mergi dar daca ai poarta, eu nu port ca in cartier noaptea e chill si nu accidentez sau sunt accidentată de nimeni

| Deeadeea5 a răspuns:

Daca mergi pe carosabil, este obligatoriu incat sa fii vazut de departe. Mi s-a intamplat si mie in trecut sa vad foarte tarziu un biciclist, noaptea, fiindca nu avea nimic reflectorizant.