| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am nevoie urgentã de câteva clarificãri pe partea de "legalitați" contractuale.

Eu sunt în spital şi m-am operat. Nu am luat niciodată concediu medical, nu am lipsit de la job ṣi deci unele experiențe sunt noi pentru mine, iar acum sunt în belea.

Am crezut că voi fi dat afarã în urma unei discuții pe telegram şi vã explic faza.

De nervi, am uitat CE FEL de adeverințã mi-a cerut asistenta de la spitalul Floreasca: adeverințã de salariat sau adeverințã de asigurat. Care e diferența și care e necesarã pentru a îmi da concediu pentru zilele lipsã?

Ideea e că eu am un contract special, respectiv CONTRACT PE DREPTURI DE AUTOR. Tipul ãsta de contract, zice doamna de la Resurse umane, nu este un contract de muncã și cică nu are cum să îmi dea adeverințã de SALARIAT, ci de asigurat medical.
Și aici intervin niște nelãmuriri.

Eu nu știu diferența dintre ele și ce adeverințã îmi trebuie ca să justific absența.
Ce tip de adeverințã e bun pentru a mi se da Concediu Medical?
Voi primi bani pentru perioada in care am absentat medical?
Cu contractul ăsta CUM îmi iau eu concediu medical?

Am vorbit deja cu doamna de la Resurse Umane si a zis ca imi poate da adeverinta de asigurat medical. E suficienta asta?

Ajutor, va rooog sad!

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a fi asigurat medical trebuie sa ai contract individual de munca sau contract de asigurare de sanatate.
Cu contract de drepturi de autor poti fi asigurat de sanatate doar daca ai contract de asigurare de sanatate.
Si nu stiu la ce-ti foloseste concediul medical, daca nu muncesti.

| SuperCoolDude a răspuns (pentru Ioandelasal):

Concediul medical presupune ca eu sa fiu platit pe caz de boalã. De aia ma strofoc sa intreb, ca sa nu pierd un salariu.

Dar nu stiu cum e cu contractul asta pe drepturi de autor, daca: voi fi platit, daca pot lua concediu medical, ce adeverinta e buna pentru justificarea concediului etc

| Ioandelasal a răspuns (pentru SuperCoolDude):

Deoarece se pare ca n-ai inteles ce ti-am scris o repet: contract de drepturi de autor nu este contract individual de munca.
In cazul CIM esti asigurat de sanatate si primesti concediu medical si indemnizatia aferenta ca efect al acestuia.
In cazul contractului de drepturi de autor nu esti angajat si ca sa fii asigurat de sanatate este necesar sa ai incheiat un contract de asigurare de sanatate cu Casa de sanatate din judetul tau. Daca ai acest contract vei primi concediu medical si vei fi platit.

| SuperCoolDude a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ok pai si eu am semnat contractul asta pe drepturi de autor si sunt asigurat medical. Asta inseamna ca, cumva, am contract din-ãsta de care zici tu, nu? (Contract de asigurare de sanatate cu CNAS).

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru SuperCoolDude):

Nu ai asigurare de sanatate daca nu muncesti sau nu esti pensionat pe caz de boala ce nu intelegi, ceea ce faci tu nu este un job legal asa ca daca lucrezi la negru fara forme legale nu beneficiezi de asigurare medicala trebuie sa platesti spitalizarea pe zi nu este deloc gratis, in loc sa ai un loc de muncă te ti de prostii drepturi de autor, o prostie pe care nu ai dovezi nu muncesti legal nicaieri frectie la picior de lemn, cauta ti serviciu legal cu carte de munca sa ai la batrinete o pensie nu o mai freka aiurea ca ajungi la 70 de ani sa nu ai bani de paine sa nu ai pensie.

Bula
| Bula a răspuns:

Da, e suficienta.

| mihai69 a răspuns:

E suficientă ca să nu plătești spitalul.
Concediu medical pe drepturi de autor? N-am auzit...

| anonim3248 a răspuns:

Ai scris - Am vorbit deja cu doamna de la Resurse Umane si a zis ca imi poate da adeverinta de asigurat medical. E suficienta asta?

E suficientă aia.

Și pentru ceilalți care au răspuns

- o persoană FĂRĂ nici un venit sau loc de muncă poate plăti lunar la trezorerie asigurarea medicală și este asigurat medical în România.

Am pe cineva în familie care face așa de mulți ani.

| SuperCoolDude a răspuns (pentru anonim3248):

Da, deci pe mine asta ma roade. daca cu contractul asta de drepturi de autor voi primi vreun ban pentru perioada in care am fost bolnav. La spital au cerut adeverinta DE SALARIAT ( adica sa demonstrez ca lucrez undeva). Eu nu pot sa duc asa ceva pentru ca am contractul asta "special". Eu pot duce adeverinta DE ASIGURAT medical.

Nu ma pricep la birocratia asta, dar din ce am vorbit la HR si din ce vad pe adeverinta primita, practic, se subînțelege cã eu sunt și salariat și asigurat.

Link adeverinta: https://ibb.co/gTk25qN

Ce zici. o fi buna asta?

| SuperCoolDude a răspuns:

Pe mine ma intereseaza sa iau banii. adica sa justific absentele, iar spitalul sa imi dea concediu medical pentru zilele lipsa.

Mie managerul mi-a zis sa vin xu Biletul de iesire din spital si sa anunt ca revin cu o zi inainte, nimic mai mult.

Dar acum m-au mutat de la Floreasca la Balş, iar acum e necesara adeverinta asta pentru a mi se da concediu medical.