| batranulcrstinel a întrebat:

Salut, am o intrebare, am 6 frați si 2 mătuși, casa in care locuiesc inca din copilarie este pe numele bunicii mele, mătușile mele ma roaga sa-mi fac actele la casa, intrebarea mea este cam cati bani m-ar costa actele daca pamantul este pe numele bunicii mele si primesc semnatura de la ambele matusi si toti fratii mei imi donează toti pamantul+casa? Stie cineva cat m-ar ajunge? Si daca fratii mei 2 dintre ei sunt plecati in strainatate cum mi-ar putea trimite semnătura? Multumesc ofer funda.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Donatia o face doar proprietarulcasei si terenului aferent, ceilalti n-au nici un drept asupra acestora si n-au la ce renunta. De altfel nici nu pot renunta nici macar la mostenire, aceasta o pot face abia dupa decesul proprietarului, in cazul expus dupa decesul bunicii.
Costul la donatie este compus din onorariul notarial, TVA la acesta (daca notarul este platitor de TVA) si taxa de intabulare in CF. Toate sunt in functie de valoarea casei si terenului. Notarul public are o grila cu valoarea acestora si nu poate calcula onorariul si taxa de intabulare la o valoare mai mica decat cea din grila, asa ca intereseaza-te la un notar public din zona.
Doar

| CodrutElian1990 a răspuns:

Bunica si parintii traiesc?