| 19241738194124 a întrebat:

Salut, am 37 ani am facut procuri speciale cu matusele mele ca au renuntat la terenul de la tara in favoarea mea(2 matusi) problema este ca mai am 1 unchi si 2 surori care nu vor sa cedeze in favoarea mea terenul (unde locuiesc actele sunt pe numele bunicii mele care a decedat, locuiesc aici de mic copil, aici am crescut, tatal a decedat). Problema este cu fratele si surorile mele, notarul mi-a spus ca trebuie sa-i dau in judecata pentru partaj, ei nu vor sa se prezinte, nu am nevoie de partea lor, imi e de ajuns 2 parti ale matusilor mele care au cedat in favoarea mea, intrebarea mea este cat ma costa sa ii dau in judecata? Sa se prezinte la partaj, dar daca nu se prezinta? Va rog sa ma ajutati.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca ati facut procedura succesorala dupa bunici.
Daca ati facut-o si ceilalti mostenitori nu vor sa faca partajul la notar atunci trebuie sa introduci o actiune in partaj la judecatorie.
Taxa judiciara de timbru este, de regula, un anumit procent din valoarea bunurilor ce se partajeaza, conform OUG 80/2013, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 5.(1) Cererile în materia partajului judiciar se taxează astfel:
a) stabilirea bunurilor supuse împărţelii - 3% din valoarea acestora;
b) stabilirea calităţii de coproprietar şi stabilirea cotei-părţi ce se cuvine fiecărui coproprietar - 50 lei pentru fiecare coproprietar;
c) creanţe pe care coproprietarii le au unii faţă de alţii, născute din starea de proprietate comună - 3% din valoarea creanţelor a căror recunoaştere se solicită;
d) cererea de raport - 3% din valoarea bunurilor a căror raportare se solicită;
e) cererea de reducţiune a liberalităţilor excesive - 3% din valoarea părţii de rezervă supusă reîntregirii prin reducţiunea liberalităţilor;
f) cererea de partaj propriu-zis, indiferent de modalitatea de realizare a acestuia - 3% din valoarea masei partajabile.
(2) Dacă cererile în materia partajului judiciar prevăzute de alin. (1) se formulează în cadrul aceleiaşi acţiuni, aceasta se taxează cu o singură taxă de 5% din valoarea masei partajabile."

| aditimus a răspuns:

Ia legatura cu un avocat si iti va spune el cat costa si tot ce ai nevoie.

| romeo78 a răspuns:

Dacă vă descurcați fără a mai fi nevoie de frate, surori, renunțați. În condițiile normale din trecut, au fost cazuri de peste 10 ani de procese privind o succesiune, partaj, dar acum cu aceste restricții?
Sumele cheltuite pe avocat, termene de judecată întinse pe ani, nu vor putea fi justificate.
Nu există nici o lege clară de obligarea unei părți de a veni la un termen de judecată, decât dacă este în arest. Altfel, prin intermediul avocatului poate invoca o mie și una de motive de amânare, la amânare, la amânare.
Pot cere strămutarea procesului, revocarea completului de judecată, lipsa unei hârtii, etc.

Răspuns utilizator avertizat