| StefanDrg a întrebat:

Buna dimineata TPU. Am o problema. Buletinul meu e expirat din aprilie. Iar eu locuiesc in apartamentul fratelui meu si el este plecat in strainatate. Fara el eu nu-mi pot face buletinul. Actele de casa sunt la el si fara semnatura lui ca ma ia in spatiu. Eu nu pot face buletinul. Astazi la munca mi s-a cerut urgent " carte de identitate valabila ". Fratele meu vine in tara in Noiembrie anul asta. Doar atunci pot face buletinul. Intrebarea mea este, la munca ma pot da afara ca nu am buletin valabil sau care sunt consecintele la locul de munca cu buletin expirat? Multumesc anticipat ofer funda celui mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

Poti sa capeti un buletin temporar bazat pe restul actelor
nu stiu exact cat e valabil
daca e destul de mult valabil astepti pana vine fratele
daca nu, atunci el iti poate face o procura internationala, si copii legalizate international dupa acte si sa ti le trimita, dar o sa cam coste
alternativa e cand iti expira asta temporar sa te duci sa faci altul

| StefanDrg explică (pentru Brizbriz):

Pai si daca nu imi fac buletinul pana in noiembrie cand vine fratemiu. Ce pot pati la munca pana atunci avand buletinul expirat? Ma pot da afara? Sau care e faza?

| Brizbriz a răspuns (pentru StefanDrg):

Te dau afara... PUNCT
nu ca au ei chef, ca sunt rai, ci ca asa e legea salarizarii, nu te pot baga la salariu fara un document de identitate valid

| Brizbriz a răspuns (pentru Brizbriz):

PS eu nu mai am diploma de bac... si am alergat la dracu' in praznic in provincie ca sa imi fac macar adeverinta de 12 clase sa ma pot angaja, tot asa, nu puteau sa ma puna la salariu promis, ci la ceva de gen minim pe economie

| StefanDrg explică (pentru Brizbriz):

Pai si inseamna ca eu nu mai iau salariu pe luna asta?

| Brizbriz a răspuns (pentru StefanDrg):

Nu stiu

| Brizbriz a răspuns (pentru StefanDrg):

Acum mi-a picat fisa, e foarte probabil ca ala temporar sa ti-l dea pe loc, deci iei salariu luna asta

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Rezolvarea este simpla: fratele tau va da o declaratie de luare in spatiu, autentificata de o reprezentanta diplomatica (Ambasada sau Consulat) a Romaniei din tara unde se afla si ti-o trimite prin posta sau curier rapid si cu aceasta te poti duce sa-ti faci cartea de identitate, nu trebuie sa fie prezent fratele tau sa semneze cererea.

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu te pot da afară numai din acest motiv.

| mihai69 a răspuns:

DOCUMENTELE NECESARE PENTRU ELIBERAREA UNEI CĂRȚI DE IDENTITATE:

- cererea pentru eliberarea actului de identitate (vezi Secţiunea "Formulare necesare");
- actul de identitate, cu excepţia situaţiei în care acesta a fost pierdut, furt sau distrus;
- certificatul de naştere, original şi copie;
- certificatul de căsătorie, în cazul persoanelor căsătorite sau al soţului supravieţuitor, original şi copie;
- certificatul/hotărârea de divorţ, după caz, original şi copie;
- certificatul de deces al soţului/soţiei decedat/decedate, în cazul soţului supravieţuitor, original şi copie;
- certificatele de naştere ale copiilor cu vârsta mai mică de 14 ani, după caz, original şi copie;
- documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu, precum şi, după caz, cel cu care se face dovada adresei de reşedinţă, original şi copie (vezi Secţiunea " Dovada adresei de domiciliu");
- chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate;
===
Dovada adresei de domiciliu sau de reședință se poate face cu unul din următoarele documente:

– acte încheiate în conditiile de validitate prevazute de legislatia româna în vigoare;
– declaratia scrisa a gazduitorului, persoana fizica sau juridica, de primire în spatiu, însotita de unul din documentele prevazute la lit. a);
– declaratia pe proprie raspundere a solicitantului, însotita de nota de verificare a politistului de ordine publica, prin care se certifica existenta unui imobil si faptul ca solicitantul locuieste efectiv la adresa declarata, pentru persoana fizica ce nu poate prezenta documentele prevazute la literele a) si b). Pentru minorii si persoanele fizice puse sub interdictie, declaratia se da si se semneaza de catre parinti sau de catre reprezentantii lor legali;
– documentul eliberat de primarii, din care sa rezulte ca solicitantul sau, dupa caz, gazduitorul acestuia figureaza înscris în Registrul agricol.

Declaratia de primire în spatiu poate fi data în fata lucratorului din cadrul serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor, a politistului de siguranta publica, a notarului public ori a functionarului misiunii diplomatice sau oficiului consular al României."
====
Detalii, aici: http://www.starecivila1.ro/acte-dovada-adresa/
Deci poți să îți faci c.i. și fără proprietarul locuinței. Sau poți cere unul temporar.

| StefanDrg explică (pentru mihai69):

N-am documentele de dovada a domicilului

| mihai69 a răspuns (pentru StefanDrg):

Da' o declarație pe proprie răspundere știi să scrii? Și să rogi polițistul din raza de domiciliu (sectoristul) să îți dea o dovadă că locuiești acolo? Ai citit măcar ceea ce scrie unde am dat link?

Răspuns utilizator avertizat